بسیاری از افراد در مسیرهای مختلف با اتوبوس به سفر می‌روند. قیمت بلیط اتوبوس نسبت به قیمت بلیط‌های قطار و هواپیما ارزان‌تر است و به همین دلیل مسافران زیادی اتوبوس را برای سفر ...


نکات کاربردی برای سفرهای جاده‌ای با اتوبوس

اتوبوس بین شهری

بسیاری از افراد در مسیرهای مختلف با اتوبوس به سفر می‌روند. قیمت بلیط اتوبوس نسبت به قیمت بلیط‌های قطار و هواپیما ارزان‌تر است و به همین دلیل مسافران زیادی اتوبوس را برای سفر انتخاب می‌کنند. از طرفی خرید بلیط اتوبوس آسان‌تر به نظر می‌رسد و در طول مسیر می‌توان با همسفران بیشتری معاشرت کرد. در این مطلب همراه ما باشید تا نکات کاربردی برای سفرهای جاده‌ای با اتوبوس را بررسی کنیم.

چگونه راحت و سریع بلیط اتوبوس بخریم؟

این روزها با پیشرفت تکنولوژی‌ها و راه اندازی سایت‌های اینترنتی برای فروش بلیط‌های هواپیما، اتوبوس و قطار، کار شما برای خرید و پرداخت قیمت بلیط اتوبوس راحت‌تر می‌شود. برای این کار کافی است به یکی از سایت‌های اینترنتی معتبر مراجعه کنید و بلیط مورد نظر خود را بخرید. اما خرید اینترنتی بلیط اتوبوس چه مزایایی دارد؟

صرفه‌جویی در زمان

دیگر نیازی نیست برای خرید بلیط اتوبوس، ساعت‌ها در ترافیک بمانید و زمان خود را صرف رفتن به پایانه‌های اتوبوس‌رانی کنید. شما می‌توانید در هر زمان و مکانی که به اینترنت دسترسی داشتید، به یک سایت معتبر مراجعه کرده و با وارد کردن تاریخ و مبدا و مقصد سفر خود در بخش بلیط اتوبوس ‌سایت‌، لیستی از بلیط‌های این مسیر را مشاهده کنید. اکنون می‌توانید با در نظر گرفتن قیمت، ساعت حرکت، نوع اتوبوس و... بلیط مناسب خود را به‌صورت اینترنتی بخرید. این کار شاید حداکثر نیم ساعت از شما وقت بگیرد.

بررسی قیمت‌های مختلف

هزینه بلیط اتوبوس به عوامل مختلفی از جمله طول مسیر، نوع اتوبوس، روز سفر و... بستگی دارد. برای مثال قیمت بلیط اتوبوس تهران مشهد با اتوبوس تهران سمنان یکسان نیست، همان طور که بلیط اتوبوس وی آی پی گرانتر است. پس با خرید اینترنتی، می‌توانید به‌سادگی قیمت‌های مختلف بلیط‌ها را بررسی کرده و بلیط دلخواه خود را بخرید.

رزرو بلیط اتوبوس زودتر از روز حرکت

برخی روزها و در برخی مسیرها، ظرفیت اتوبوس‌ها خیلی زود تکمیل می‌شود. با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس، می‌توانید بلیط دلخواه خود را از چند روز قبل رزرو کنید تا از سفر جا نمانید. برای مثال بیش‌تر روزهای سال، بلیط‌های اتوبوس تهران مشهد خیلی زود فروخته می‌شوند. شما می‌توانید در سایت فروش بلیط، قیمت بلیط اتوبوس تهران مشهد را چک کنید و زودتر از زمان حرکت، بلیط سفر خود را بخرید.

سفر با اتوبوس

آیا می‌توان بلیط اتوبوس را کنسل کرد؟

گاهی برای مسافران پیش می‌آید که به دلیل یک مشکل خاص یا نرسیدن به موقع به ترمینال، بخواهند بلیط اتوبوس خود را کنسل کنند. اما شرایط کنسلی بلیط‌ها در هر سایت و بسته به فاصله زمانی تا ساعت حرکت اتوبوس متفاوت است. حتما حین خرید بلیط اتوبوس، شرایط کنسلی آن را هم مطالعه کنید. برای مثال بعد از خرید بلیط اتوبوس از برخی سایت‌ها و کنسل کردن آن مبلغی از پول دریافت شده به عنوان جریمه کسر شده و سپس پول بازگردانده می‌شود. البته برخی از سایت‌ها نیز هیچ پولی را به شما برنمی‌گردانند، پس حتما به شرایط کنسلی بلیط‌ها دقت کنید.

نکات مهم برای سفر با اتوبوس

بعد از خرید بلیط اتوبوس، اکنون نوبت آن است که چمدان خود را ببندید و به سمت ترمینال بروید. اما چه موقع باید در ترمینال حاضر باشید؟ چه وسایلی با خود ببرید؟ در این قسمت نکات مهم برای سفر با اتوبوس را توضیح می‌دهیم تا در طول سفر با این وسیله نقلیه، مشکلی نداشته باشید.

به همراه داشتن چمدان سبک و کیف دستی

برای سفر با اتوبوس، هر مسافر تنها مجاز به حمل 20 کیلوگرم بار است. البته برای مقدار بیش‌تر بار می‌توان جریمه پرداخت کرد. ولی پیشنهاد ما این است تا جای ممکن وسایل مورد نیاز را در چمدان کوچکی قرار دهید. رانندگان اتوبوس، چمدان‌ها را در قسمت صندوق بار قرار می‌دهند. پس شما تا پایان مسیر به وسایل خود دسترسی ندارید. حتما برخی از وسایل مورد نیاز خود در طول سفر را در یک کیف دستی قرار دهید و با خود به داخل کابین اتوبوس ببرید. برخی از وسایلی که پیشنهاد می‌شود در کیف دستی خود قرار دهید، عبارت‌اند از:

• بالش دور گردنی: شما قرار است ساعت‌ها در اتوبوس بمانید و احتمالا با تکان‌هایی که می‌خورد، نمی‌توانید خیلی خوب بخوابید. پس یک بالش دورگردنی با خود ببرید و راحت استراحت کنید.

• خوراکی: اتوبوس‌ها در طول سفر گاهی توقف دارند؛ ولی این توقف‌ها پیش‌بینی نشده است. ممکن است چندین ساعت بدون توقف در راه باشید. پس حتما تنقلات و خوراکی در ساک دستی خود قرار دهید تا خیلی گرسنه نشوید.

• لوازم ضروری: حتما داروهایی که باید سر ساعت مشخصی بخورید، ضد آفتاب، دستمال کاغذی، شناسنامه، کارت ملی و دیگر لوازم ضروری را در این ساک دستی قرار دهید تا همراهتان باشد.

حمل وسایل شکستنی

در چمدان خود وسایل شکستنی قرار ندهید؛ زیرا چمدان شما در قسمت بار قرار می‌گیرد و ممکن است وسایل شما بشکند. پس تا جای ممکن از حمل وسایل شکستنی خودداری کنید.

سفر با اتوبوس

زمان حضور در ترمینال

هنگام خرید بلیط اتوبوس، حتما به زمان شروع حرکت دقت کنید. شما باید کمی زودتر از زمان حرکت در ترمینال حاضر باشید تا از اتوبوس جا نمانید. زمان حرکت خود را از منزل به‌گونه‌ای تنظیم کنید که حداقل 30 دقیقه قبل از زمان حرکت اتوبوس در ترمینال حضور داشته باشید.

داشتن سرگرمی برای خود و کودکان

ساعت‌ها نشستن در اتوبوس برای کودکان خسته‌کننده است. پس حتما آن‌ها را با بازی‌های تلفن همراه، کتاب یا اسباب بازی سرگرم کنید. در این صورت بیش‌تر به کودک شما خوش می‌گذرد. البته کسل شدن و خستگی در طول راه ممکن است برای بزرگسالان نیز پیش بیاید. پس حتما از قبل یک کتاب یا سرگرمی نیز برای خودتان در نظر بگیرید.

این روزها افراد زیادی برای سفر در مسیرهای کوتاه و طولانی، بلیط اتوبوس می‌خرند. در این مطلب به طور کامل نکته‌هایی را توضیح دادیم که با کمک آن‌ها می‌توانید با اتوبوس به راحتی سفر کنید. با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس از https://mrbilit.com/، به‌سادگی از جزئیات بلیط‌ها مطلع شده و می‌توانید به‌سرعت و البته آگاهانه بلیط سفر خود را تهیه کنید.

مطالب پیشنهادی