دوربین مداربسته ارزان با کیفیت و بی کیفیت!

خواندن و توجه این نکات میتواند تا 200% کارکرد سیستم امنیتی شما را بهتر کند.
در این مقاله میخوانیم:
1.هیچکس  به دوربین مدار بسته نیاز ندارد!
2. توضیح کالای ارزان در تعریف درست
3. 9 عامل تاثیر گذار بر کیفیت و قیمت
4. روش های استعلام شرکت ها و اصالت نمایندگان
5. توضیحات تکمیلی

آگاه باشیم که هیچکس  به دوربین مدار بسته نیاز ندارد! در اصل ما به نظارت بر امور و حفاظت از ارزشهای مادی و معنوی نیاز داریم که تجهیزات امنیتی (دوربین‎مداربسته، کنترل تردد، گیت فروشگاهی و ....) قسمت سخت افزاری این نیاز را برطرف میکند و قسمتی بسیار مهم به‎نام خدمات نباید غافل شد و معتبر بودن خدمات رسان را فراموش نکنیم.
نگران هزینه ها نباشید ،تجهیزاتی که با آگاهی ، تخصص و دقت انتخاب شوند میتوانند بخاطر انتخاب مناسب با اختلاف قیمت چند درصدی ، تا دو برابر عمر مفید و کیفیت تجهیزات را بالا ببرند حتما لازم است بدانید چه بسیار مواقع شرکت های معتبر و تخصصی علاوه بر بهینه تر کردن قیمت ها بسیار حرفه‎ایی تر از افراد غیر متخصص عمل میکنند و شما را به جبران ضررها و دردسر های پنهان در آینده مجبور نمیکنند.

   پکیج های دوربین مداربسته سازمانی پکیج های دوربین مداربسته خانگی
توضیح کالای ارزان در تعریف درست :
"زمانی  میتوانیم مدعی ارائه محصولات ارزان باشیم که نسبت قیمت به کیفیت ارزنده است، اینطور که راه حل های بهینه را به مشتریان ارائه دهیم برای رسیدن به اهداف مالی ، از کیفیت کار و محصول کم نکنیم و جانب تخصص و انصاف را رعایت کنیم.
شاید مشخص نباشد ولیکن در سیستم های امنیتی رعایت جزئیات بسیار مهم است. تجربه نشان داده حتی استفاده از یک آداپتور خوب یا بد میتواند آسیب های جدی را به خریداران تحمیل کند که اگر ایشان از روز اول مشورت تخصصی میگرفتند، بخاطر حدود 20% پرداخت کمتر، تمام پرداختی خود را به خطر نمی‎انداختند .
(توضیح مثال در مورد آداپتور :زمانی که نوسان های برقی اتفاق افتاد مشکل اساسی برای دوربین ایجاد نشود و اگر هم مشکلی رخ داد به شرط معتبر بودن شرکت خدمات رسان و یا گارانتی کننده،چه بسا امکان دارد با استفاده از گارانتی و یک عیب یابی ساده اختلال کاملا برطرف گردد. )"

عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و قیمت دوربین مداربسته:
نسل جدید تجهیزات امنیتی شامل دوربین مداربسته ، دستگاه ضبط،  انواع کابل و تجهیزات انتقال تصویر که هر کدام دارای اجزای موثر بر کیفیت و دارای مدل های متنوعی هستند و دیگر عوامل و ملزوماتی که بر روی کارکرد و قیمت ها تاثیر گذار است.
در ادامه این مطلب ما قصد داریم عواملی که با اختلاف قیمت بسیار پایین و میزان تاثیر گذاری را برای خوانندگان مطلب باز کنیم .

1.تاثیرات تکنولوژی :
در یکی دو سال اخیر در صنعت مداربسته شاهد تغییرات تکنولوژیک بسیار بنیادی از دوربین های نسل قدیم TVL   به دوربین های  HDشدیم که اگر قصد استفاده بیش از6 ماه و یکسال از سیستمهای نظارتی خود را دارید لازم است این مورد اولین مولفه ی تصمیم گیری باشد.
در جریان باشید که امروز انبار بسیاری از کارخانجات،وارد کنندگان، شرکت ها و فروشگاه ها پر است از تکنولوژی های قدیمی(کمتر از HD ) که اصرار زیادی برای فروششان دارند.
                             

2.بورد مرکزی (MainBoard) :
مهمترین قسمت و موثرترین عامل کارکرد دوربین مداربسته تهران است و میتوان گفت بقیه قطعات سعی بر حفظ و انتقال کیفیت این قطعه را دارند، که شامل سنسور دریافت کننده تصویر، پردازشگر تصویر،قطعات تثبیت کننده و مدار ها و مقاومت ها و خازن ها که تاثیر به‎سزایی در کیفیت اولیه و حفظ کیفیت آن در مرور زمان میشود.
(در حدود  7 بورد ترکیبی با سنسورها و پردازشگر های اصلی و بیش از 40 برد متفرقه در بازار وجود دارد)
دوربین مداربسته با کیفیت های مختلف
تصویر برای مقایسه کیفیت نسل های مختلف سنسور،با فرض اینکه همگی آنها از سونی،بعنوان مثال آماده شده.

 

3.کابل و اتصالات مرغوب یا مرغوب :
استفاده از محصولات نامرغوب و بی‎کیفیت در این زمینه ها بسیار هزینه بر است.

کابل دوربین که باید تماما از مس تشکیل شده باشد و کابلی که دوربین را به دستگاه ضبط متصل میکندکه کیفیت آن به 3 عامل بستگی دارد:
جنس مغزی سیم
جنس شیلد
کیفیت روکش .

هرچه خلوص فلزات کابل از مس به سمت آلیاژها و آلومینیوم نزدیکتر شود عمر مفید کابل به میزان بسیاری کاهش می‎یابد و علاوه بر آن در بلند مدت بخاطر حساسیت فرکانسهای تصویر مقدار نویز را به شدت بالا برده،تصویر را به اختلال کشانده و کابل کشی را غیر قابل استفاده میکند و هر چه طول کابل بیشتر باشد این اختلال زودتر مشاهده میشود.

علاوه بر تاثیرات مغزی و شیلد موجود در بر کیفیت کابل، کیفیت روکش نیز بر زمان پوسیدن و آسیب دیدن کابل در معرض رطوبت و تابش نور و گرما و سرما بسیار موثر است.

انتخاب کابل مناسب میتواند شما را از هزینه های کابل و کابل‎کشی ، حتی در صورت تعویض دوربین ها بعد از سالها، بی نیاز کند.

با اینکه اختلاف کابل مرغوب و نامرغوب بین 800 تا 1100 تومان است ، با این‎حال تاثیر آن روی کیفیت به‎شدت محسوس است.

 

4.تاثیر بدنه بر کارکرد دوربین:
 بدنه دوربین نیز از جمله مواردی می باشد که بر حفظ کیفیت دوربین در طولانی مدت تاثیر زیادی دارد. این سوال ها همواره مطرح می شوند که بدنه دوربین از جنس فلز است یا پلاستیک؟
(لازم است بدنه پلاستیک فقط در محیطهای داخلی و غیر مرطوب استفاده شود)
رنگ آن چه تا چه حد درمقابل آب مقاوم است؟ چه ظاهری دارد؟ و برای چه مکان های استفاده می شود ؟ دوربین ضد ضربه است؟ آیا تا حدی برای دفع اختلالات حشرات هم طراحی شده؟ چه نوع دید درشبی میتوان در آن استفاده کرد و توان واقعی دید آن دوربین در شب چقدر است.
نمونه های دوربین مداربسته حرفه ای
5. نوع و مرغوبیت لنز:
هرچه مواد مصرفی بکار رفته در لنز به شیشه نزدیکتر باشد، هم کیفیت رنگها، شفافیت و وضوح لحظه‎ایی تصویر بالاتر است و هم در دراز مدت از کیفیت آن کاسته نخواهد شد.
اما عکس این قضیه اگر حاکم باشد و از تلق بجای شیشه استفاده شده باشد،درصورتی که بدنه دوربین پلاستیک باشد ظرف مدت بسیار کوتاه و درصورتی که بدنه از مرغوبیت بیشتری برخوردار باشد در به مرور شاهد تضعیف کیفیت تصویر، کدر شدن تصویر و از بین رفتن فکوس در آن میشویم.
6.دید در شب (هوشمند یا غیر هوشمند) :
این تکنولوژی روی عملکرد دوربین در مهمترین ساعات استفاده،ساعات تاریکی، بیشترین تاثیرگذاری را دارند.
در این ماه ها بخاطر فراگیر شدن تکنولوژی دید درشب هوشمند کارخانجات تولید کننده بوردهای دید در شب حتما از این تکنولوژی استفاده میکنند، مگر اینکه انبارشان از مدلهای قدیمی پر باشد.
در صورتی که این قابلیت در دوربین وجود داشته باشد اگر جسمی به دوربین نزدیک شود به صورت اتوماتیک شدت مادون قرمز دوربین را کم می کند و جسم به خوبی دیده می شود.
دید درشب غیر هوشمند: در صورتی که جسمی به دوربین نزدیک شود ، تنها نور سفیدی مشخص می شود و در فاصله  کوتاه اصلا ظاهر و یا چهره قابل تشخیص نیست.
تفاوت دید در شب دوربین مداربسته هوشمند و معمولی

برد(توان) ال‎ایی‎دی های دید درشب هم از موارد بسیار کاربردی برای انتخاب دوربین مدار بسته ارزان مناسب ، با درنظر گرفتن محیط است که باید در آن به شدت دقت شود.

7.فیلتر(نویز گیر) دید در شب داخلی:
این فیلتر که به نام آی آرکات (IR-CUT)  هم شناخته میشود نیز بر کیفیت آینده ی دوربین ها به شدت تاثیر گذار است.
علاوه بر اینکه این قطعه روی کیفیت لحظه ایی تصویر تاثیر گذار است، باتوجه به اینکه فیلترها ممکن است روزانه دفعات بسیاری باز و بسته شوند چنانچه در دوربین از فیلترهای نامرغوب و پلاستیکی استفاده شده باشد عمر کیفیت دوربین را به شدت به خطر می‎اندازد.

8.دستگاه ضبط (DVR) :
در تجهیزات مداربسته دستگاه ضبط اهمیت بسیار ویژه‎ایی دارد. ثبت و نگهداری مطمئن رویدادها و استفاده مطلوب از کیفیت دوربین ها و انتقال تصاویر به روی موبایل یا سیستم‎های دیگر از وظایف دستگاه ضبط است.
در دستگاه های ضبط دو نوع کیفیت وجود دارد. کیفیت تصاویر زنده و کیفیت تصاویر ضبط شده که این دو به شدت با یکدیگر متمایز هستند و بسیاری از این دستگاه ها تصاویر زنده با کیفیت تری نسبت به تصاویر ضبط شده دارند و برخی دیگر کیفیت ضبطشان نیز به خوبی کیفیت تصویر زنده‎شان است.
البته مشکل فنی وجود ندارد.فقط حتما لازم است در انتخاب دستگاه دی وی آر خود دقت کامل را داشته باشید و حتما از کیفیت ضبط مطلع شوید.
در غیر اینصورت ممکن است هنگام بازبینی متوجه تفاوت عمده‎ کیفیت در تصویر ضبط شده و تصویر زنده داشته باشید.
9.خدمات حین و پس از فروش:
تقریبا مهمترین موردی که در خرید محصولات وابسته به خدمات وجود دارد شرکت خدمات رسانندست.
شرکت باید به‎قدری از بازار،محصولات،تکنولوژی ها و نحوه خدمات رسانی شناخت داشته که بتواند بهترین پیشنهادات را تعهدمندانه به مشتران و مشترکین(نمایندگان و همکاران) ارائه کند.
در نصب دوربین های مداربسته کم کیفیت که قیمت پایین ولی غیر ازنده ایی دارند معمولا از کابل های بی کیفیت و آداپتور غیر استاندارد نیز استفاده می شود و همین موارد است که موجب پایین آمدن غیر معقول قیمت تجهیزات می شود.

اینکه صرفا قیمت را بدون در نظر گرفتن سایر موارد در نظر بگیریم نمیتواند در زمان استاندارد پاسخگوی نیازهای ما باشد.
ارزان و ارزنده بودن هر محصول و کالا و خدمات بسیار به ارزش و کیفیت آنان وابسته است و اگر این موارد در نظر گرفته نشود همه چیز به شانس برمیگردد!!!
از گارانتی و شرکت گارانتی کننده به سادگی عبور نکنید. در انتخاب شرکت گارانتی کننده دقت کافی داشته باشید و به شناسایی یک شرکت خوب بپردازید که البته اعتبار کافی نیز داشته باشد.
پارسوا الکترونیک بعنوان یکی از شرکتهای معتبر در صنعت امنیت این اطمینان را به مشتریان میدهد که خدمات و محصولات ارزان و ارزنده ایی را به مشتریان عزیز تحویل می دهد که کاملا مورد تایید شرکت باشد و هیچ گاه ارزان را به معنی بی کیفیت بودن یا صرفا سود در نظر نمی گیرد.
در واقع از دیدگاه شرکت از ارزان بودن به معنی ارزنده است .

روش های مختلفی در برای استعلام شرکت ها و اصالت نمایندگان آنها وجود دارد.

  • استعلام از اتحادیه ها
  • استعلام از شبکه مشتریان و سازمانهای مشتری
  • جستجو در مورد شرکت مورد نظر مراجعه و چک کردن سوابق، توان اجرایی پروژه ها ، اطلاعات ، سوابق شرکت ،نمونه کارها و ... را مطالعه نمایید.
  • دفتر شرکت و نمایندگی ها : برای اینکه اطلاعات شما تکمیل شود به دفتر شرکت مراجعه کنید و از نزدیک با کارشناسان و مدیران صحبت کنید البته اگر مسیر شما فاصله زیادی دارد می توانید از تماس و وب سایت شرکت استفاده کنید.

 

توضیحات تکمیلی(چرا سیستمهای نظارتی-حفاظتی مهم است):

اشخاص ، شرکتها و سازمان ها به قصد تکمیل دکور اقدام به خرید دوربین مداربسته نمی نمایند،آنها نیاز دارند تجهیزات نظارتی،واقعا نقش نظارت و حراست را برایشان ایفا کند که این نقشی اساسی و مهم در پیشگیری از خطا و جرم و اثبات حقانیت آنهاست.
به گونه‎ایی که برخی از متخلفین و سارقان با دیدن دوربین ، این حدس را داشته باشند که ممکن است نه تنها در حین انجام، که پس از انجام منظور خود در دام قانون بیوفتند. علاوه بر آن اطمینان خاطر صاحبین مشاغل است که بدانند فعالیت های روزمره مجموعه ثبت و ضبط میشود، مدیران میدانند که بررسی وقایع از خواسته به نیاز تبدیل شده  تا علاوه بر مباحث حفاظتی ، نیاز مدیریتی را نیز بررسی و برطرف کند. پس برای اینکه این نیاز رفع شود نمی توانیم بگوییم که تنها به "دوربین" به عنوان یک کالا نیاز داریم و در واقع محصولات امنیتی بیش از اینکه کالا باشند،خدماتی هستند که نیاز امنیت و نظارت را برطرف میکنند و همینطور باید در یک بازه زمانی 2 تا 5 ساله مشخص بتواند به تمامی  نیازها پاسخ بدهد.
امروزه کارخانجات معتبر، متخصص و متعددی از شرق تا غرب دنیا با حفظ بسیاری از استانداردهای محصولاتشان در کنار قیمت های بسیار مناسب،از کیفیت های استاندارد بهرمندند و خوشبختانه این موضوع باعث شده قیمت سیستم های مدار بسته دیگر مثل گذشته گران و مخصوص اماکن خاص نباشد بلکه هر کسی که این خدمات و محصولات نیاز دارد، با حداقل بودجه می تواند این تجهیزات را خریداری نماید.
چیزی که باعث شکایات بسیاری از کیفیت و ماندگاری این محصولات شده، ممکن است ناشی از عدم تخصص برخی واردکنندگان، توزیع کنندگان و نصابهای صنعت و یا سواستفاده‎های مشخص و علنی بسیاری از همین جایگاه ها باعث شده بسیاری از محصولات تجهیزات امنیتی و مداربسته ارزان ، از معنی واقعی ارزان(ارزنده) به بی کیفیت و غیر ارزنده تبدیل شوند و بخاطر اندکی(حدود 20 تا 30 درصد) پرداخت کمتر، کارکرد محصولات را در حد غیر مفیدی کاهش میدهند.بخاطر داشته باشیم که هدف از نصب تجهیزات امنیتی افزایش آرامش و اطمینان است که نیازمند کارکرد بدون مشکل سیستمی است که باید بتوانیم روی آن حساب کنیم.
سیستمی بدون مشکلات قطع شدن و با یکنواختی در ضبط، کیفیت تصویر دوربین، قیمت دوربین مداربسته  ماندگاری تصویر تا زمانهای استاندارد، خدمات پس از فروش معتبر و پاسخگو و ...)

  • امروز عمر مفید نسل جدید دوربین های ارزان(ارزنده) بین 2 تا 5 است و بعد از آن به دلیل تغییراتی که در تکنولوژی حاصل می شود دیگر کیفیت استفاده مانند روز اول نخواهند بود(بهتر است بدانیم سنسورهایی که در دوربین مداربسته بکار گرفته می شوند نیز مانند دوربین های عکاسی هستند که تصاویر بسیاری را در هر ثانیه ثبت میکنند یا دوربین موبایل که پس از مدتی کیفیت آن کاسته می شود و دیگر فوق‎العادگی اولیه را نخواهد داشت)

جالب است بدانیم:

در واقع بسیاری از سنسورهای که در دوربین های ارزان و با کیفیت استفاده می شود در دوربین های عکاسی ، فیلم برداری و موبایل نیز وجود داشته اند و تقریبا همگی بر روی یک بستر تکنولوژی قرار گرفته اند. مثلا SONY (ژاپن)، Aptina یا Omnivision  که از رهبران و پیشروان تولیدات سنسور و از صاحبین معتبرترین تکنولوژیها در درنیا ، که برای شرکت های بسیار پر شهرتی سنسور های دریافت تصاویر تولید می کنند، سنسورهای خود را برای این صنعت طراحی کرده‎اند که در قیمت تمام شده محصولات در حدود 6 تا 15 دلار تاثیر گذارند!با این حال همواره طمع افراد تاثیر گذار در چرخه تولید تا مصرف، باعث میشود مصرف کننده نهایی و غیر متخصصین بیشترین آسیب را در هزینه، زمان، کارایی سیستم‎ها و محصولات خریداری شده متحمل شوند و به دردسر بیوفتند.
شرکت های تولید دوربین مداربسته

مطالب پیشنهادی