همه‌کسانی که بلیط هواپیما تهیه می‌کنند اولین سؤالی که در ذهن دارند این است که چه زمانی باید در فرودگاه حاضر شوند. ازآنجایی‌که شما در زمان مسافرت با هواپیما دیگر صاحب‌اختیار نیستید نیاز است تایمی که باید در فرودگاه حاضر شوید را بدانید تا به مشکل برنخورید. عموماً دو پرواز در پیش روی شما قرار دارد. پروازهای داخلی که زیر نظر قوانین بین‌المللی ساعت پرواز آن ها مشخص می‌شود و ...


چند ساعت پیش از سفر هوایی باید در فرودگاه باشیم؟

سفر هوایی

همه‌کسانی که بلیط هواپیما تهیه می‌کنند اولین سؤالی که در ذهن دارند این است که چه زمانی باید در فرودگاه حاضر شوند. ازآنجایی‌که شما در زمان مسافرت با هواپیما دیگر صاحب‌اختیار نیستید نیاز است تایمی که باید در فرودگاه حاضر شوید را بدانید تا به مشکل برنخورید. عموماً دو پرواز در پیش روی شما قرار دارد. پروازهای داخلی که زیر نظر قوانین بین‌المللی ساعت پرواز آن ها مشخص می‌شود و پروازهای داخلی که مناسب با قوانین ساده‌تری خدمات حمل‌ونقل هوایی را به انجام می‌رسانند.

از همین رو در مقاله پیش رو برحسب اولویت داشتن این امر مهم سعی بر آن داریم تا نکاتی را در راستای لذت بردن بیشتر سفرتان به شما عزیزان ارائه دهیم. شما هم اگر بلیط هواپیما در دست دارید و یا اقدام به خرید بلیط هواپیما چارتر کرده‌اید بهتر است تا پایان با ما همراه باشید تا بهترین‌ها برای شما رقم بخورد.

در پروازهای داخلی چند ساعت قبل در فرودگاه باشیم؟

عموماً پروازهای داخلی شبیه به پروازهای خارجی قوانین سخت و دست‌وپا گیری را برای شما به همراه ندارد؛ اما نیاز است حتی برای پرواز به‌قصد سفرهای داخلی تایم مشخص‌شده‌ای را از قبل در فرودگاه حاضر باشید. برای این مهم نیاز است حداقل دو ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید تا بدون دردسر وارد کابین هواپیما شوید. عموماً تشریفاتی پیش از ورود به هواپیما حتی برای پروازهای داخلی انجام می‌شود که به‌اختصار تایم مشخص برای هرکدام شرح داده می‌شود.

بازرسی بدنی و مدت‌زمانی که به آن نیاز است؟

برای یک بازرسی اولیه شما چیزی در حدود یک ربع زمان نیاز دارید. البته به‌شرط آن‌که وسیله ممنوعه‌ای را با خود همراه نداشته باشید. عموماً داشتن وسایل غیرمجاز در همان بدو ورود زمان بیشتری را از شما تلف می‌کند. البته که برای سفرهای داخلی سخت‌گیری‌های چندانی نمی‌شود.

سفر هوایی

دریافت کارت پرواز داخلی چقدر زمان می‌برد؟

برای اینکه کارت پرواز خود را دریافت کنید حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارید. البته اگر شانس با شما یار باشد و فرودگاه خلوت باشد در غیر این صورت این تایم را به یک ساعت و نیم باید تغییر دهید. در نظر داشته باشید که اگر بلیط و مدارک شناسایی شما آماده باشد، وزن‌کشی چمدان‌های شما انجام‌شده باشد و سی دقیقه قبل از پرواز نرسیده باشید می‌توانید بازمان تقریبی در حدود ۴۰ الی یک ساعت و نیم کارت پرواز خود را دریافت کنید.

زمان رسیدن به هواپیما در پروازهای داخلی چقدر است؟

بعدازاینکه کارت پرواز خود را دریافت کردید دیگر مانعی در سر راه شما برای سوارشدن نیست. کافی است مدارک شناسایی شما با مدارک کارت پرواز تطابق داده شود و اگر شانس داشته باشید و پرواز تأخیر نداشته باشد کمتر از ده دقیقه به سمت هواپیما هدایت می‌شوید.

در سفرهای خارجی چند ساعت قبل در فرودگاه باشیم؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد برای اینکه در پروازهای خارجی مشکلی در پیش رویتان قرار نگیرد. نیاز است مدت‌زمان بیشتری چیز در حدود سه الی چهار ساعت قبل در فرودگاه حاضر باشید. در ادامه به‌صورت مختصر پیرامون مدت‌زمان تعین شده برای هر پروسه‌ای که در پیش روی شما است مطالبی را به اشتراک می‌گذاریم.

بازرسی بدنی برای پروازهای خارجی چقدراست

به دلیل مسائل امنیتی نه‌تنها چمدان شما که حتی خود شما نیز باید از گیت بازرسی عبور کنید. شانس بیاورید و مورد مشکوکی با خود نداشته باشید این پروسه حداقل چهار دقیقه از شما زمان خواهد گرفت. سخت‌گیری در این بخش نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر است به همین خاطر بازرسی در همان بدو ورود با دقت بسیار بالایی دنبال می‌شود.

زمان لازم برای دریافت کارت پرواز به‌قصد مسافرت‌های خارجی

اگر می‌خواهید خیلی وقت زیادی از شما گرفته نشود توصیه می‌شود. مدارک شناسایی، پاسپورت، مدارک مربوط به وزن‌کشی، فیش عوارض خروج از کشور و گذرنامه را دم دست بگذارید تا سریعاً آن را ارائه دهید. شما برای گذر از این بخش زمانی بین یک الی دو ساعت نیاز دارید. البته اگر ۴۵ دقیقه پیش از پرواز در صف باشید کارتی برای شما صادر نمی‌شود چون گیت بسته می‌شود و حتی اگر هواپیما نشسته باشد شما اجازه وارد شدن به سالن بعدی را نخواهید داشت.

بلیط هواپیما

زمان لازم برای انتظار در سالن ترانزیت پروازهای خارجی

این بخش قدری نسبت به پروازهای داخلی زمان بیشتری را در انتظار به سر خواهید برد. به‌طور میانگین از نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه مدت‌زمانی است که برای انتظار در پیش روی شما است. البته بعد از مشخص شدن مشخصات شناسایی شما باکارت پرواز این زمان تقریبی را برای اعلام به سمت هواپیما مدنظر داشته باشید. حتی اگر پرواز شما تأخیر داشته باشد باز نیاز است سه ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید چون این زمان متغیر است و ممکن است پرواز انجام شود و هیچ خدمه‌ای منتظر شما نخواهد ماند.

کلام آخر

همان‌طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید برای پروازهای داخلی دو ساعت قبل از پرواز و برای پروازهای خارجی مدت‌زمانی در حدود چهار ساعت زمان باید در نظر گرفته شود تا از پرواز جانمانید. به یاد داشته باشید که زمان‌های عنوان‌شده به‌صورت تقریبی است و ممکن است شما بلیتتان برای ساعت ۱۲ شب باشد که در این صورت به خلوتی برمی‌خورید و تایم زیادی از شما گرفته نمی‌شود. حتماً لیست مربوط به وسایل ممنوعه برای پرواز را مطالعه کنید تا در حین بازرسی به مشکل نخورید.

به یاد داشته باشید که اضافه‌بار هم برای دریافت کارت پرواز شمارا با مشکل روبرو می‌کند. پس میزان باری که بسته به کلاس پرواز می‌توانید با خود به داخل هواپیما ببرید را جویا شوید. گیت‌های پرواز برای سفرهای داخلی نیم ساعت قبل و برای سفرهای خارجی تقریباً یک ساعت قبل از پرواز بسته می‌شود.

پس با در نظر گرفتن این تایم برای مسافرت‌های داخلی دو ساعت قبل و برای مسافرت‌های خارجی چهار ساعت قبل در فرودگاه حاضر باشید. حتی اگر شما بلیط هواپیما را به‌صورت آنلاین خریداری کرده‌اید یا خرید بلیط هواپیما چارتر را دنبال کرده‌اید. باید این موارد را رعایت کنید تا به مشکل جدی برنخورید. امید است مطالب ارائه‌شده توانسته باشد مفید فایده واقع شود و سفر خوشی برای شما رقم بخورد.

مطالب پیشنهادی