استفاده از ویپ و قلیان به عنوان جایگزینی برای سیگار، به خصوص در میان جوانان، رواج روزافزونی یافته است. در حالی که هر دوی این روش‌ها شامل استنشاق دود طعم‌دار می‌شوند، اما این سوال که کدامیک مضرتر است. این مقاله به مقایسه ضرر ویپ و قلیان می‌پردازد و مواد شیمیایی موجود در آنها، ماهیت دود آنها و عواقب بلندمدت ...


مقایسه ضرر ویپ و قلیان؛ کدام یک ضرر بیشتری دارد؟

مقایسه ضرر ویپ و قلیان

استفاده از ویپ و قلیان به عنوان جایگزینی برای سیگار، به خصوص در میان جوانان، رواج روزافزونی یافته است. در حالی که هر دوی این روش‌ها شامل استنشاق دود طعم‌دار می‌شوند، اما این سوال که کدامیک مضرتر است. این مقاله به مقایسه ضرر ویپ و قلیان می‌پردازد و مواد شیمیایی موجود در آنها، ماهیت دود آنها و عواقب بلندمدت استفاده از آنها را مورد بحث قرار می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید در مورد مقایسه ضرر ویپ و قلیان بیشتر بدانید تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

قلیان چیست؟

قلیان وسیله‌ای تک یا چند شاخه‌ای است که به طور خاص برای دود کردن تنباکوی طعم‌دار طراحی شده. این وسیله با گرم کردن یا بخار شدن تنباکو و فیلتر کردن دود حاصل از آن از طریق محفظه آب قبل از استنشاق، عمل می‌کند.

منبع گرمای تنباکو از ذغال‌هایی است که روی سر قرار می‌گیرند. این ذغال‌ها تنباکو را گرم کرده و دودی تولید می‌کنند که قبل از رسیدن به مصرف‌کننده از طریق شلنگ، از محفظه آب می‌گذرد.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که برخی معتقدند فیلتر کردن با آب، قلیان را از سیگار کم‌ضررتر می‌کند، اما این فرآیند به طور موثر مواد شیمیایی مضر موجود در دود تنباکو را از بین نمی‌برد.

ویپ چیست؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی، دستگاهی است که مایعی را گرم می‌کند تا بخاری به وجود بیاورد که شما آن را استنشاق می‌کنید. این بخار سموم کمتری نسبت به دود سیگار دارد، اما بی‌ضرر نیست. مایع، که به آن ای-لیکوئید می‌گویند، معمولاً حاوی نیکوتین، ماده‌ای اعتیادآور، به همراه طعم‌دهنده‌ها و مواد شیمیایی دیگر است. ویپ‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند و می‌توان از آنها با نیکوتین یا بدون نیکوتین استفاده کرد. در هنگام خرید ویپ با گزینه های زیادی رو به رو خواهید شد که ممکن است انتخاب را برایتان دشوار سازد، خرید پاد ویپرسو یکی از این گزینه‌ها است.

مقایسه ضرر ویپ و قلیان

مقایسه ضرر ویپ و قلیان

قلیان و ویپ هر دو به عنوان جایگزین های کم ضررتر از سیگارهای معمولی محسوب می‌شوند، اما هیچکدام از آنها بی خطر نیستند. دود قلیان، مانند سیگار، به دلیل سوختن تنباکو و زغال، حاوی سموم و مواد سرطان زا است. در حالی که مایع سیگارهای الکترونیکی تنباکو ندارد اما اثرات آن هنوز به طور کامل مشخص نیست. در ادامه بیشتر به مقایسه ضرر ویپ و قلیان می‌پردازیم و این دو محصول را از جوانب مختلف با هم مقایسه می‌نماییم.

ترکیبات شیمیایی

ویپ‌ها از مایعات الکترونیکی استفاده می‌کنند که ترکیبی از پروپیلن گلیکول، گلیسیرین گیاهی، طعم دهنده‌ها و اغلب نیکوتین هستند. در حالی که ترکیب دقیق این مایعات متفاوت است، مطالعات نشان داده‌اند که حاوی فلزات سنگینی مانند نیکل و کروم و همچنین ذرات ریز هستند که می‌توانند به اعماق ریه‌ها نفوذ کنند و وارد جریان خون شوند.

توتون قلیان حاوی مخلوطی مشابه از مواد شیمیایی است. علاوه بر نیکوتین و طعم دهنده‌ها، توتون اغلب شامل زغال نیز می‌شود که هنگام گرم شدن، مونوکسید کربن را آزاد می‌کند. برخلاف تصور رایج، آب موجود در قلیان این مواد مضر را به طور موثر فیلتر نمی‌کند.

ماهیت دود

نحوه تولید دود در این محصولات نیز بر خطرات سلامتی آنها تأثیر می‌گذارد. ویپ‌ها از یک عنصر گرم کننده الکترونیکی برای بخار کردن مایعات الکترونیکی استفاده می‌کنند. در حالی که ممکن است بخار حاصل از آن در مقایسه با دود سیگار کمتر خطرناک به نظر برسد، عواقب بلندمدت استنشاق این ذرات معلق در هوا هنوز ناشناخته است.

دود قلیان از طرف دیگر با سوزاندن زغال که شیشه را گرم می‌کند، تولید می‌گردد. این فرآیند احتراق دودی داغ‌تر و پر از قیر ایجاد می‌کند که حاوی غلظت بالاتری از مواد شیمیایی مضر در مقایسه با بخار حاصل از سیگار الکترونیکی است.

اثرات کوتاه مدت

اثرات کوتاه مدت ویپ و قلیان

ویپ و قلیان هر دو می‌توانند طیف وسیعی از مشکلات سلامتی در کوتاه مدت را ایجاد کنند. ویپ می‌تواند ریه‌ها و گلو را تحریک کرده و منجر به سرفه، تنگی نفس و حالت تهوع شود. وجود نیکوتین همچنین می‌تواند باعث سرگیجه، سردرد و افزایش ضربان قلب گردد.

دود قلیان مشکلات تنفسی مشابهی را به همراه سردرد و سرگیجه ناشی از قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن ایجاد می‌کند. به اشتراک گذاشتن قلیان همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت یا سل را افزایش می‌دهد.

عواقب بلندمدت

به دلیل محدودیت تحقیقات موجود، عواقب سلامتی بلندمدت ویپ به طور قابل توجهی نگران‌کننده است. با این حال، وجود مواد سرطان‌زا و محرک‌های شناخته شده در مایعات الکترونیکی، احتمال آسیب ریه، بیماری‌های تنفسی و حتی سرطان را افزایش می‌دهد. پتانسیل اعتیاد به نیکوتین که در اکثر ویپ‌ها وجود دارد، خطر قابل توجه دیگری در بلندمدت محسوب می‌شود.

از طرف دیگر، خطرات بلندمدت قلیان شناخته شده‌تر هستند. مطالعات، استفاده از قلیان را با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری قلبی و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) مرتبط دانسته‌اند. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن در طول جلسات قلیان می‌تواند به سیستم قلبی عروقی آسیب برساند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد، هم ویپ و هم قلیان خطرات مختلفی برای سلامتی دارند، اما به نظر می رسد کشیدن قلیان گزینه مضرتری است. سطوح بالای قیر، مونوکسید کربن و دیگر مواد سرطان زا موجود در دود قلیان، تهدیدی جدی برای سلامت ریه و به طور کلی سلامتی به شمار می رود. همچنین، جنبه اجتماعی به اشتراک گذاشتن قلیان، خطر ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد.

آیا به دنبال تجربه ای جدید و لذت‌بخش در استعمال دخانیات هستید؟ گرند ویپ با ارائه طیف گسترده‌ای از ویپ‌ها و طعم‌های متنوع، انتخابی ایده‌آل برای شماست.

در گرند ویپ تنوع بی‌نظیر، طعم‌های شگفت‌انگیز و قیمت‌های مناسب را تجربه خواهید کرد. همین امروز به وب سایت گرند ویپ مراجعه کنید تا سفر خود را به دنیای ویپینگ آغاز نمایید و از قیمت های بسیار مقرون به صرفه شگفت زده شوید.

مطالب پیشنهادی