الاستومری نوعی فوم سیاه رنگ که به انگلیسی Elastomer نام دارد . ماده ای که مخلوط الستیک و پلیمر به معنی پلیمر الاستیک تشکیل می شود. به گروهی از پلیمر ها اطلاق می شود که موقع اعمال نیرو ...


الاستومری چیست؟ چه کاربردی دارد؟

الاستومری

الاستومری نوعی فوم سیاه رنگ که به انگلیسی Elastomer نام دارد . ماده ای که مخلوط الستیک و پلیمر به معنی پلیمر الاستیک تشکیل می شود. به گروهی از پلیمر ها اطلاق می شود که موقع اعمال نیرو بر آنها تغیر شکل می دهند و بعدز بر داشتن نیرو به حالت اولیه خود بر می گردد. ای عایق کمی کش می آید و نوعی ماده سلول بسته است مانند فوم پلی اتیلن که در برابر رطوبت مقاومت زیادی دارد.

الاستومری ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

انواع عایق الاستومری رطوبتی و بروتی و حرارتی یک از مواد عایق در بین پیمانکاران ساختمان کاملاً شناخته شده است. عایق بندی با آن راحت و ساده و دارای ریزگرد مانند پشم شیشه و پشم سنگ نمی باشد.

انواع الا ستومری ها بر اساس نوع تولید و مواد اولیه طبقه بندی می شوند. که به دو محصول NBR و EPDM تولید می شوند . این دو عایق با هم متفاوت هستند و کاربرد های مختلفی با هم دارند.

عایق الاستومری NBR چیست؟

الاستومری NBR به نیتریل بوتادین رابر ارتباط دارد. این نوع لاستیک نوعی مصالح ساختمانی ابرای عایق‌ها و گسستگی‌ها در برابر روغن، گازها، حلال‌ها و دیگر مواد شیمیایی مصرف می شود

عایق الاستومری EPDM چیست؟

عایق الاستومری EPDM با پروپیلن، اتیلن، دین، مونومرهای الاستومری دیوینیل و تریتاین که با علامت EPDM معروف هستند. در برابر نور خورشید حرارت ،گاز اوزون مقاوم است.

انواع الاستومری

انواع الاستومری ها به شکل هایی تولید می شوند که بتوان آنها را در هر جایی استفاده نمود. و کلاً در انواع شکل های مختلفی تولید می کنند. که کاربرد آنها متفاوت است. با انواع روکش های فویل آلوم گلس که با الیاف شیشه هستند روکش می شوند. فویل مانع از پوسیدگی آن می شود و از نفوز آب جلوگیری می کند و عمر آن را افزایش می دهد. انوا پر کاربرد آن در عایق بندی عبارتند از :

• رولی
• لوله ای
• تشکی
• پشت چسب دار

الاستومری لوله ای

الاستومری لوله ای

الاستومری لوله ای همان طور که از اسمش پیدا است برای عایقکاری لوله های سرد و گرم استفاده می شود .به علت طولانی بودن لوله کشی در ساختمان بیشتر گرما و خنکی از لوله ها خارج می شود و هزینه های گرمایشی و تهویه بالا می رود از این رو عایقکاری لوله ها از مهمترین و تکنیکی ترین را حل جهت کم کردن هزینه های ساختمان است.

عایق لوله ها دمای را در امتداد آن یکسان نگه می دارند .و صدای های لوله به حداقل می رسانند . از لرزش لوله ها جلوگیری می کند. عایق لوله ها مانع از میعان لوله ها می شود .در عایقکاری لوله ها در سختمان باید لوله ها فاضلاب را عایقکاری کنید چرا که بیشترین و آزار دهنده ترین صدا در لوله ها فاضلاب است .

الاستومری رولی

الاستومری رولی

این عایق رولی یک تشک است که از ضخامت 1 سانت تا 2.5 سانت تولید می شود این عایق را تا هر ضخامت دلخواهی که لازم داشته باشد می توانید اضافه کنید.با چسباندن لایه ها روی هم می تواند ضخامت را بالا ببرید عرض این عایق 1 متر است و طول آن حدود 25 متر م باشد .

این عایق بدون چسب است و اگر قصد خرید و چسباندن آن را دارید حتما چسب آن را تهیه نماید چسب این عایق ها مخصوص می باشد و داراری کیفیت بالای می است.

عایق الاستومری پشت چسب دار نیز عایق رولی آماده که از قبل یک طرف آن را به چسب آغشته کرده اند.و آماده استفاده می باشد .عایق پشت چسب دار رولی را به راحتی مب توانید نصب کنید و به هیچ ابزرا خاصی نیاز ندارد با تیغ موکت بری یه راحتی بریده می شود .

کاربرد الاستومری رولی

عایقکاری مخازن های کوچک و بزرک،عایقکاری دیوار ،سقف ،و کف زمین ،عایقکاری لوله های قطور

الاستومری ها چه کاربرد هایی دارند ؟

الستومری به علت گران بودن بیشتر در عایقکاری تاسیسات استفاده می شود . گوی هایی که عایق الاستومری حمل می کند محافظ خوبی برای کالاهای شکستنی و حساس می باشد .

عایقهای الاستومری را می توان به جای عایقهای الیافی تا مثبت 90 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار داد . انواع فوم لاستیکی الاستومر می تواند هر ماده ای از مایعات را خوب گرم یا خنک نگه دارد.و یکی دیگر از خصوصیات فوم برگشت پذیری خوب این فوم می باشد که بعد از کنار گذاشتن بار ضخامت آن تا 90 درصد برمی گرد.

الاستومری چه مزیتهایی نسبت به عایق های الیافی پشم شیشه و پشم سنگ دارد؟

عایق های الاستومری گردو خاک ندارد پشم شیشه و پشم سنگ ندارد .این عایق بسیار نرم و لاستیکی است .باعث خورندگی جسم نمی شود .رطوبت را به خود جذب نمی کند .تحمل بار زیاد را دارد . از ضربه های احتمالی جلوگیری می کند .با انواع پوشش های فویل آلومینیوم و فویل آلوم گلس سازگاری دارد .با این عایق می توان لوله های پلاستیکی و هم فلزی را عایق کاری کرد .

در مقابل مواد شیمیایی مقاوم است .درمقابل حرارت و سرما عکس اعمل خوبی نشان می دهد و یخ نمی زند .حشرات را از خود دور می کند .فقط قیمت این عایق نسبت به پشم شیشه و پشم سنگ گرانتر است .عایق عای فوم الاستومری هزینه ای بسته بندی را پایین آورده و حمل کالا را آسان نموده است و با چسب ها سازگاری دارد و به راحتی می چسبد.

عایق های الاستومری در چه درجه حرارتی استفاده می شود ؟

عایق های الاستومری در تا دمای ۳۵- تا ۹۰+ درجه سانتیگراد تحمل سرما و گرما را دارد بنابرین به عنوان عایق نیز مورد استفاده قرار میگیرد و در عایقکاری تاسیسات موتور خانه ها ،کشتی سازیها مبل وصندلی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .

عایق الاستومری چه نوع عایقی است ؟

فوم الاستومری عایق است با تعداد زیادی گوی در خود دارد نگه داشته است.این حباب ها باعث سبک شدن این عایق شده است. و مانند پشم شیشه و پشم سنگ دارای ریز گرد نمی باشد شکل پذیر با انعطاف زیاد و قابل کشش می باشد و همچنین ماده است ضد ضربه و محافظی خوب برای کالاهای شکستنی است .این عایق غیر رسانا است و جریان برق را از خود عبور نمی دهد .

این عایق خیس نمی شود قارچ و کپک هم نمی زند به راحتی برش می خورد و حمل می شود وزن زیادی هم ندارد و با چسب مخصوص خود به خوبی می چسبد . می توان پوسته آنها را با انواع رنگ ها تولید کرد .و این عایق را با انواع تراکم ها می توان ساخت و ضخامت آنها را تغییر داد .

قیمت عایق الاستومری

قیمت الاستومری بستگی به مقدار سفارش ، ضخامت، نوع محصول، با بوکش فویل دار یا ساده و همچنین برند بستگی دارد. الابته عواملی همچون هزینه های گمرگ و هزینه های باربری و قیمت ارز نیز تاثیر زیادی بر قیمت دارند.

مزایای الاستومری

سبک، بدون ریز گرد، نصب آسان، سمی نیست،سرطان زا نیست، ضد آب ، عایق برودتی و صوتی و حرارتی.

معایب الاستومری

آتش زا است، عمر کوتاهی دارد، در برابر نور خورشید سریع اکسیده می شود.

مطالب پیشنهادی