برای سفر از تبریز به مشهد چه وسیله نقلیه ای را انتخاب کنیم؟ مشهد یکی از پرگردشگرترین شهرهای ایران است. حرم مطهر امام رضا (ع) و دیگر اماکن گردشگری و توریستی شهر مشهد مقدس، سبب شده است ت...


برای سفر از تبریز به مشهد چه وسیله نقلیه ای را انتخاب کنیم؟

حرم امام رضا

مشهد یکی از پرگردشگرترین شهرهای ایران است. حرم مطهر امام رضا (ع) و دیگر اماکن گردشگری و توریستی شهر مشهد مقدس، سبب شده است تا این شهر در طول سال پذیرای زائران و بازدید کنندگان زیادی از سراسر دنیا باشد. از نقاط مختلف کشور با خرید بلیط هواپیما، بلیط قطار، بلیط اتوبوس و خودروی شخصی می‌توان به این شهر سفر کرد. یکی از شهرهایی که از آن مسافران زیادی به مشهد سفر می‌کنند، شهر تبریز است. اگر قصد دارید از تبریز به مشهد سفر کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چه وسیله نقلیه‌ای برای سفر به مشهد از تبریز مناسب‌تر است.

سفر از تبریز به مشهد با هواپیما

هواپیما یکی از راحت‌ترین وسایل نقلیه برای سفر به اقصی نقاط جهان است. خوشبختانه مشهد فرودگاهی مجهز دارد و پروازهای زیادی به سمت آن انجام می‌شود. علاوه‌بر امکاناتی که در طول سفر با هواپیما به مسافران داده می‌شود، امنیت سفرهای هوایی یکی از مهم‌ترین مواردی است که این گونه سفرها را محبوب کرده است. از دیگر موارد تاثیرگذار برروی محبوبیت سفرهای هوایی، سرعت رسیدن به مقصد است. هواپیما به مراتب سرعت بیشتری نسبت به سایر وسایل نقلیه دارد. راه هوایی بین تبریز و مشهد تقریباً معادل ۱۱۹۶ کیلومتر است. پرواز تبریز مشهد نیز در بهترین حالت ممکن تقریباْ ۲ ساعت طول می‌کشد. البته شرایط جوی نامناسب ممکن است سبب لغو شدن پرواز و یا طولانی‌تر شدن مدت زمان آن شود.

با استفاده از هواپیما دیگر خستگی مسیر را احساس نخواهید کرد. به همین دلیل برای سفرهای کوتاه هواپیما گزینه مناسبی است. به واسطه هواپیما می‌توانید از ارتفاع بالا زیبایی‌های کشور را تماشا کنید. در کنار تمامی این مزیت‌ها، باید گفت سفر با هواپیما گران است و هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر هزینه سفر برای شما اهمیت ندارد، بهترین وسیله نقلیه برای سفر از تبریز به مشهد، هواپیما است.

سفر از تبریز به مشهد با قطار

برخی از افراد از سفرهای هوایی هراس دارند و سفرهای زمینی را ترجیح می‌دهند. در میان انواع وسیله نقیله زمینی، قطار محبوبیت زیادی دارد. مشهد مقدس به دلیل این که از پرگردشگرترین شهرهای ایران محسوب می‌شود، خط ریلی کاملی دارد. بنابراین از شهرهای مختلف ایران می‌توان با قطار به مشهد سفر کرد. سفر زمینی با قطار تا حد بسیار زیادی به صرفه‌تر از سفر با هواپیما است. پرداخت هزینه بسیار کمتر، مسافران را مجاب می‌کند تا ۲۴ ساعت در مسیر ماندن را تحمل کنند. البته به لطف قطارهای سالنی و سریع‌السیر می‌توان این مدت زمان را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

قطار تبریز مشهد از شهرهای مهمی در طول مسیر عبور می‌کند. به همین دلیل تقاضای زیادی دارد و ظرفیت آن سریعاً تکمیل می‌شود. تهران، سمنان، قزوین و زنجان از مهم‌ترین شهرهایی هستند که در مسیر قطار تبریز مشهد قرار گرفته‌اند.

در مسیر تبریز مشهد قطارهای متعددی مشغول فعالیت هستند. این قطارها از نظر سطح خدمات و امکانات با هم متفاوت هستند. در نتیجه قیمت بلیط آن‌ها نیز با هم تفاوت دارد.

اگر هزینه سفر به مشهد مقدس برای شما اهمیت دارد، می‌توانید قطار را به عنوان وسیله نقلیه سفر انتخاب کنید.

قطار تبریز مشهد

سفر از تبریز به مشهد با اتوبوس

شاید از آن دسته گردشگرانی باشید، که می‌خواهند پول خود را خرج هتلی بهتر کنند. یا از بازارهای گوناگون مشهد خرید کنند. اگر چنین تصمیمی دارید، بهتر است سفر با هواپیما و قطار را فراموش کنید و از اتوبوس استفاده کنید. در این صورت دیگر لازم نیست بلیط قطار یا بليط هواپيما خریداری کنید. باید به ترمینال مراجعه کنید و پس از خرید بلیط اتوبوس، سوار اتوبوس‌های مشهد بشوید. با اتوبوس مدت زمان زیادی را در مسیر هستید. با این حال رانندگی نمی‌کنید و می‌توانید از مسیر لذت ببرید.

سفر با اتوبوس اقتصادی و ارزان است. در نتیجه اگر مسافت طولانی مسیر برای شما اهمیت ندارد و به دنبال سفری ارزان از تبریز به مشهد هستید، می‌توانید بلیط اتوبوس خریداری کنید و به سمت مشهد مقدس بروید. لازم به ذکر است که سفر با اتوبوس از تبریز به مشهد ۱۸ ساعت زمان احتیاج دارد.

سفر از تبریز به مشهد با اتوبوس

سفر از تبریز به مشهد با خودروی شخصی

سفر با ماشین شخصی یکی از گزینه‌هایی است که همیشه برای همه مقاصد گردشگری در داخل کشور وجود دارد. اگر اهل ماجراجویی باشید، سفر با خودروی شخصی برای شما جذاب است. به کمک ماشین شخصی خود می‌توانید از مسیرهای مختلف عبور کنید و یا در شهرهای بین راه توقف داشته باشید. البته سفر با ماشین شخصی ممکن است شما را خسته کند زیرا باید مدت زمان زیادی را رانندگی کنید.

در سفر با خودروی شخصی، دو مسیر پیش رو دارید:

• در مسیر اول شما می‌توانید ۱۵۱۵ کیلومتر را پشت سر بگذارید و از شهرهایی همچون زنجان، ابهر، تاكستان، قزوين، هشتگرد، كرج، تهران، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نيشابور عبور کنید و سرانجام به مشهد مقدس برسید.
• در مسیر دوم باید چندین کیلومتر بیشتر از مسیر اول را طی کنید و پس از عبور از شهرهایی همچون ستان آباد، اردبيل، آستارا، تالش، اسالم، رضوان شهر، بندر انزلی، رشت، آستانه اشرفيه، لاهيجان، لنگرود، رودسر، رامسر، تنكابن، عباس آباد، چالوس، نوشهر، فريدونكار، بابلسر، بابل، قائم شهر، نكا، گرگان، علی آباد، بجنورد و قوچان به شهر مشهد مقدس برسید.

مسیر دوم کمی طولانی‌تر از مسیر اول است اما نقاط زیبا و سرسبزی در این مسیر واقع شده‌اند که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. اگر سفر با خودروی شخصی را انتخاب کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم با یک همسفر خوب سفر خود را آغاز کنید تا لذت سفر شما چندین برابر شود. مسیر اول به طور میانگین و ۱۷ ساعت ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. مسیر دوم نیز ۲۲ ساعت و ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد. البته این مدت زمان به وضعیت جاده‌ها، ترافیک و شرایط آب و هوایی هم بستگی دارد.

در مسیر تبریز به مشهد از جاذبه‌های گردشگری زیادی عبور خواهید کرد. در ادامه به برخی از برترین جاذبه‌های گردشگری در این مسیر اشاره می‌کنیم:

• گنبد سلطانیه در زنجان
• تپه‌های مریخی گرمسار
• کویر پرستاره سمنان
• آرامگاه عطار نیشابوری

سخن پایانی

انتخاب نوع وسیله نقلیه به معیارها و اولویت شما بستگی دارد. برای برخی از گردشگران راحتی در مسیر، برای برخی دیگر هزینه سفر، برای برخی دیگر مدت زمان ماندن در مسیر و سرعت وسیله نقلیه اهمیت دارد.

مطالب پیشنهادی