آیا ایمپلنت قابل تعویض است ؟ (+ کاشت مجدد ایمپلنت ) در این مقاله هدف بر این است که شما را با موضوع تعویض ایمپلنت دندان آشنا نماییم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و قبل از پرداختن به...


آیا ایمپلنت قابل تعویض است ؟ (+ کاشت مجدد ایمپلنت )

در این مقاله هدف بر این است که شما را با موضوع تعویض ایمپلنت دندان آشنا نماییم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و قبل از پرداختن به این موضوع به توضیح مختصری در مورد خود ایمپلنت دندان می پردازیم. پس در ادامه این مقاله ما را همراهی نمایید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

حتما تا به حالا حتما نام ایمپلنت دندان به گوش شما خورد است و احتمالا در این مورد کنجکاو شده اید. ایمپلنت دندان یک روش برای جایگزینی دندان های خراب و پوسیده و همچنین پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته می باشد، و در سرتاسر جهان ایمپلنت دندان را به عنوان بهترین روش جایگزینی دندان های خراب و از دست رفت ی افراد می دانند.

بیشتر بخوانید » ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام می شود ؟

ایمپلنت دندان از سه بخش اصلی تشکیل می شود که هر کدام وظیفه خاص خود را بر عهد دارند و با سرهم شدن و متصل شدن این سه بخش با یکدیگر ایمپلنت دندان کامل می شود، این سه بخش به شرح زیر اند :

فیکسچر یا پایه ی ایمپلنت دندان

اصلی ترین قطعه ی ایمپلنت دندان یک قطعه به شکل پیچ است که در استخوان فک کاشته می شود تا با پیوند خوردن با استخوان فک بخشی از بدن شود و به عنوان پایه برای روکش ایمپلنت اسفاده شود. فیکسچر ها ایمپلنت دندان معمولا از جنس تستانیوم ساخته می شوند که یک فلز زیست سازگار است و دارای سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان است، البته از جنس های دیگر نیز ساخته می شوند مانند زیرکونیوم و...

اباتمنت ایمپلنت دندان

یه واسطه بین پایه ایملنت دندان و روکش آن است و وظیفه ی آن اتصال پایه ایمپلنت دندان به روکش یا پروتز دندان می باشد.

پروتز یا روکش ایمپلنت دندان

پروتز دندان یا همان روکش ایمپلنت دندان قسمت ظاهری ایمپلنت دندان یا همان جایگزین تاج دندان های طبیعی است که معمولا از جنس چینی یا سرامیک ساخته می شود که هم بیشترین شباهت را با دندان های طبیعی داشته باشد هم از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد.

آیا ایمپلنت دندان قابل تعویض است ؟

بله، ایمپلنت دندان در صورت نیاز میتواند تعویض شود. اما باید توجه داشت که ایمپلنت دندان یکی از مصنوعات پایدار و مقاوم در زمینه جایگزینی دندانهای از دست رفته و اغلب برای مدت زمان زیادی به کار میروند. با این حال، در صورت بروز مشکلاتی مانند شکست ایمپلنت، عدم اتصال کامل با استخوان فک، عفونت و ... ، لازم است ایمپلنت تعویض شود.

هزینه های ایمپلنت دندان

اگر می خواهید درباره هزینه های ایمپلنت دندان بیشتر بدانید، می توانید از صفحه ( https://roshadent.com/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/ ) اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا تعویض ایمپلنت دندان درد دارد؟

تعویض ایمپلنت دندان ممکن است باعث احساس درد و ناراحتی شود، اما در بیشتر موارد این درد قابل تحمل است و معمولاً با مصرف داروهای ارام بخش کنترل میشود. همچنین دندانپزشک شما ممکن است قبل از عمل، برای بیحسی دهان شما از بی حس کننده ی موضعی استفاده کند تا درد و ناراحتی را کاهش دهد.

در مراحل بعدی، پس از عمل تعویض ایمپلنت دندان، ممکن است درد و تورم در ناحیه دهانی شما رخ دهد که معمولاً در طول چند روز بهبود مییابد. دندانپزشک شما ممکن است به شما نکاتی درباره مراقبتهای لازم بعد از انجام عمل بدهد که به کاهش درد و ناراحتی کمک کنند. به هر حال، هرگونه علائم ناراحتی شدید و یا عفونت در ناحیه دهانی باید به دندانپزشک شما گزارش شود.

چه زمانی نیاز به تعویض ایمپلنت است

ایمپلنت دندان به طور معمول طول عمر طولانی دارد و ممکن است برای چندین دهه به کار خود ادامه دهد. اما در برخی موارد، تعویض ایمپلنت دندان لازم است. برخی از عللی که میتواند منجر به نیاز به تعویض ایمپلنت دندان شود عبارتند از:

تعویض ایمپلنت

شکست ایمپلنت

ایمپلنت دندان ممکن است در اثر ضربه، استفاده غیرمناسب یا عوامل دیگر شکسته و نیاز به تعویض داشته باشد.

عدم پیوند به استخوان فک

در برخی موارد، ایمپلنت دندان ممکن است با استخوان فک به درستی پیوند نخورد و به علت این عدم اتصال، باعث درد و ناراحتی شود. در چنین شرایطی، تعویض ایمپلنت دندان ضروری است.

عفونت

اگر ایمپلنت دندان باعث عفونت در ناحیه دهانی شود، نیاز به تعویض دارد.

در صورت بروز هر یک از این عوارض یا هر علت دیگری که برای پزشک دندانپزشک قابل تشخیص است، نیاز به تعویض ایمپلنت دندان وجود دارد. پزشک دندانپزشک شما میتواند برای تعیین زمان مناسب تعویض ایمپلنت دندان، بررسی های لازم را انجام دهد.

نشانه های خراب شدن ایمپلنت

در برخی موارد، ایمپلنت دندان ممکن است خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد. برخی از نشانه هایی که ممکن است برای خراب شدن ایمپلنت دندان بیانگر باشند، عبارتند از:

درد و ناراحتی

اگر ایمپلنت دندان باعث درد و ناراحتی در ناحیه دهانی شود، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

تورم

اگر در ناحیه ای که ایمپلنت دندان قرار دارد، تورم رخ دهد، این ممکن است نشانه خراب شدن ایمپلنت باشد.

تغییر شکل روکش ایمپلنت

اگر پروتز یا همان روکش ایمپلنت که بر روی ایمپلنت قرار دارد، شروع به تغییر شکل کرده و با قسمت دیگری از دندانهای شما تفاوت داشت، این ممکن است نشانه خراب شدن ایمپلنت باشد.

لق شدن ایمپلنت

اگر در حین صحبت کردن یا خوردن غذا احساس می کنید ایمپلنت دندان شما لق شده است ، این ممکن است نشانه خراب شدن ایمپلنت باشد.

عفونت

اگر در ناحیه ای که ایمپلنت دندان قرار دارد، علائم عفونت مثل درد، تورم یا ترشح وجود داشته باشد، این ممکن است نشانه خراب شدن ایمپلنت باشد.

کاشت مجدد ایمپلنت

اگر شما به هر دلیل مجبور به تعویض ایمپلنت و کاشت مجدد ایمپلنت دندان شده اید، نحوه و زمان کاشت مجدد شما به عواملی مختلفی بستگی دارد. اگر بعد از برداشتن ایمپلنت قبلی متخصص تشخیص دهد که لثه شما از سلامت کافی برخوردار است و تراکم استخوان فک شما کافی می باشد می تواند فورا بعد از برداشتن ایمپلنت قبلی، ایمپلنت جدید را در استخوان فک قرار دارد، اگر در زمان براداشن ایمپلنت قبلی متخصص تشخیص دهد که شما از تراکم کافی استخوان برخوردار نیستید و نیاز به پیوند استخوان دارید نیاز است بعد از انجام پیوند استخوان چند ماه(حدودا 2 تا 6 ماه) صبر نمایید وبعد از ان اقدام به کاشت مجدد ایمپلنت نمایید، و در شرایطی که متخصص تشخیص دهد که لثه و استخوان شما تحلیل رفته اند و نیاز به بهبود دارد باید به مدت صبر نمایید تا این اتفاق انجام بگیرد و سپس کاشت مجدد دندان را انجام دهید.

مطالب پیشنهادی