ترفندهایی برای سفر راحت با قطار هر زمان صحبت از سفر پیش می‌آید، اکثر مردم خاطرات خوبی از سفر دارند. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که علاقه‌ای به سفر کردن نداشته باشد. از همین رو همه تلا...


ترفندهایی برای سفر راحت با قطار

سفر راحت با قطار

هر زمان صحبت از سفر پیش می‌آید، اکثر مردم خاطرات خوبی از سفر دارند. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که علاقه‌ای به سفر کردن نداشته باشد. از همین رو همه تلاش می‌کنند در طول سال با برنامه‌ریزی خوب و کامل سفری به‌یادماندنی برای خود و خانواده‌شان خلق کنند. از اصلی‌ترین ارکان سفر انتخاب وسیله نقلیه مناسب است، زیرا همین وسیله نقلیه سبب رسیدن شما به مقصد خواهد بود و بخش عظیمی از خستگی‌تان مربوط به مسیر بین شهر مبدأ تا مقصد است. با انتخاب قطار برای سفر مطمئن باشید خاطره شیرینی را تجربه خواهید کرد. همچنین این وسیله جزو کم‌هزینه‌ترین، ایمن‌ترین و آسان‌ترین وسایل حمل‌ونقل به شمار می‌رود و روزانه میلیون‌ها مسافر بر روی خطوط ریلی کشور جابجا می‌شوند. در این متن قصد داریم از ترفندهایی صبحت کنیم تا با رعایت آن‌ها سفری همراه با آرامش را در قطار تجربه کنید.

مزیت‌های سفر با قطار

همان‌طور که می‌دانید قطار جزو محبوب‌ترین وسایل نقلیه عمومی در میان مسافران است، زیرا در این وسیله دیگر نگران ترافیک جاده یا وضعیت آب‌وهوا نیستید و در هر شرایطی قطار به مسیر خود ادامه می‌دهد. در هنگام سفر با قطار احساس راحتی و آرامش خواهید داشت، زیرا در این وسیله می‌توانید دراز بکشید یا در راهرو قدم بزنید. همچنین در قطار می‌توانید به کارهای عقب‌افتاده‌تان برسید و با تماشای چشم‌انداز زیبا از مسیرهایی که سایر وسایل نقلیه امکان عبور ندارند به مقصد موردنظرتان برسید.

سروقت به قطار برسید

بعد از خرید بلیط قطار سفرمارکت به ساعت حرکت دقت کرده و برای راحتی خودتان و کاهش استرس بهتر است یک ساعت قبل از حرکت قطار در ایستگاه حاضر شوید. همچنین اگر به همراه خود کودک یا فرد کهنسال داشته باشید، بهتر است برای راحتی‌شان در زمان خلوت وارد ایستگاه شده و سوار قطار شوید تا جا نمانید. همچنین بهتر است از میهمان‌دار قطار در مورد زمان رسیدن به شهر مقصد سؤال کنید، سپس کارهایتان را برنامه‌ریزی کنید تا در لحظه رسیدن به ایستگاه مقصد عجله نکنید و با خیال راحت پیاده شوید.

وسایل بهداشتی را فراموش نکنید

در هنگام سفر بهتر است وسایل بهداشتی و شخصی را نزد خود بردارید، به‌عنوان‌مثال در قطار ملحفه و بالش به هر مسافر داده می‌شود ولی اگر شما به تمیزی حساس هستید، بهتر است همراه خود ملحفه و بالش و سایر وسایل موردنیاز خوابتان را داشته باشید. همچنین برای رعایت بهداشت پیشنهاد می‌کنیم همراه خود دستمال‌کاغذی، چسب زخم و مایع ضدعفونی‌کننده ببرید تا هم در کوپه و هم در سرویس بهداشتی استفاده کنید.

همراه داشتن غذا

به دلیل وجود رستوران در داخل قطار می‌توانید به این بخش بروید و انواع نوشیدنی و غذا را سفارش دهید، اما ممکن است از غذاهای سرو شده در قطار خوشتان نیاید یا اینکه دلتان غذاهای دیگر بخواهد که در این صورت پیشنهاد ما این است همراه خود غذا و میوه‌های تازه بردارید. مخصوصاً اگر قرار باشد مدت‌زمان زیادی را در قطار سپری کنید، بهتر است از غذاهای کنسرو شده یا آماده از خانه ببرید. البته لازم به ذکر است که به دلیل سفر به شهر دیگر بهتر است برای حفظ سلامتی دستگاه گوارشتان از غذاهای سالم بخورید.

وسایل سرگرمی با خود ببرید

با توجه به اینکه مدتی را در قطار سپری خواهید کرد، چندساعتی را می‌توانید به تماشای بیرون و قدم زدن در راهروها بپردازید. همچنین بهتر است همراه خود وسایل سرگرمی مانند گوشی، لپ‌تاپ، جدول، کتاب یا بازی‌های فکری داشته باشید و برای ساعتی هم که شده سرگرم شوید. البته لازم به ذکر است که در کوپه‌های قطارها سیستم صوتی و تصویری تعبیه‌شده است و در تلویزیون می‌توانید فیلم‌های سینمایی ببینید یا به موسیقی گوش دهید. همچنین از مهمانداران هر واگن می‌توانید درخواست هدفون کنید تا در آرامش به سیستم صوتی موجود در کوپه وصل کرده و بدون توجه به صداهای اطراف به تماشای فیلم بپردازید. همچنین می‌توانید در طول مسیر کتاب مطالعه کرده یا جدول حل کنید.

سفر با قطار

لباس راحتی بپوشید

همان‌طور که می‌دانید با رزرو کوپه دربستی و با بستن در آن با خیال راحت می‌توانید لباس‌ها و کفش‌هایتان را عوض کنید و لباس راحتی همانند منزل شخصی بپوشید، زیرا در طول مسیر اگر لباس‌هایتان متناسب نباشند موجب ناراحتی‌تان خواهد شد. همچنین به یاد داشته باشید که لباس‌هایتان متناسب با فصل سفر بردارید و سعی کنید لباس‌ها راحت و گشاد باشند.

وسایل خواب همراه خود بردارید

در قطار تختخواب یا صندلی تخت شو وجود دارد که به راحتی می‌توانید دراز بکشید، اما از پنجره قطار ممکن است نور اذیتتان کند یا اینکه از کوپه‌های دیگر و راهروی قطار صدای سایر مسافر اجازه خواب ندهد که در این صورت پیشنهاد می‌شود از چشم‌بند و گوش‌گیر استفاده کنید و در آرامش به خواب بروید. حتی بهتر است بالش گردن نیز به همراه داشته باشید تا گردنتان اذیت نشود.

صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید

درصورتی‌که کوپه دربستی رزرو می‌کنید، به راحتی می‌توانید با دوستان یا خانواده‌تان جاهایتان را عوض کنید. اما اگر همراه با سایر مسافران در یک کوپه همسفر هستید، پیشنهاد می‌کنیم که صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید تا در طول مسیر مناظر بیرون از قطار را تماشا کنید. همچنین در این صندلی می‌توانید به پریز برق نیز نزدیک خواهید بود و در صورت نیاز می‌توانید وسایل برقی‌تان را شارژ کنید.

کوپه‌های مخصوص بانوان و آقایان

ممکن است به تنهایی سفر کنید یا برای کار عازم شهر دیگر ‌شوید که در این صورت با خیال راحت می‌توانید از کوپه‌های مخصوص بانوان و آقایان رزرو کنید. در این شرایط احساس راحتی خواهید کرد و در طول سفر نیز با خیال راحت می‌توانید با همسفرهایتان صبحت کنید.

استفاده از سرویس بهداشتی قطار در طول سفر

به دلیل قرارگیری سرویس بهداشتی در دو طرف واگن‌ها در صورت نیاز می‌توانید استفاده کنید و نیازی به رسیدن قطار به ایستگاه بعدی ندارید. البته به یاد داشته باشید که در هر ایستگاه درب‌های سرویس‌ها بسته می‌شود و باید تا زمان حرکت مجدد صبر کنید.

از وسایل ارزشمند خود مراقبت کنید

با توجه به اینکه پیش‌تر نیز اشاره شد، قطار وسیله ایمن برای سفر است. همچنین از لحاظ امنیت وسایل نیز خیالتان راحت باشد، اما باز هم برای آسودگی خاطر خودتان بهتر است وسایل ارزشمند و پول‌هایتان را در نزدیکی خود نگه دارید، مثلاً می‌توانید مدارک و پول و کارت‌هایتان را داخل کیف کوچکی گذاشته و از گردن خود آویزان کنید.

بردن خودروی شخصی همراه خود به شهر مقصد

ممکن است دلتان بخواهد در شهر مقصد با ماشین خودتان به گشت‌وگذار بپردازید ولی با خرید بلیط قطار با خودتان فکر کنید که چنین چیزی امکان ندارد. درحالی‌که بهتر است بدانید در قطارها واگن مخصوص حمل اتومبیل وجود دارد و با واریز هزینه مربوطه می‌توانید ماشین را نیز همراه خود ببرید و در ایستگاه راه‌آهن شهر مقصد تحویل بگیرید.

3
حمل خودرو شخصی با قطار

خوش‌رفتاری با همسفران

همواره در طول سفر بهتر است خوش‌برخورد باشید و برای چند روزی هم که شده فارغ از هرگونه استرس و فشار کار یا بداخلاقی با همسفران خود خوب برخورد کنید، مخصوصاً اگر در کوپه همراه با افراد بیگانه همسفر هستید، به دنبال منافع شخصی خود نباشید و با آن‌ها رابطه دوستانه برقرار کنید.

سخن آخر

سفر با قطار همواره لذت‌بخش بوده و با استراحت و تماشای مناظر بیرون متوجه گذر زمان نخواهید شد. برای داشتن سفری راحت در قطار نکات جزئی اما مهم وجود دارند که با مطالعه آن‌ها مطمئناً سفری به‌یادماندنی خواهید داشت. در این متن سعی بر آن شد تا ترفندهایی ارائه دهیم تا با رعایت آن‌ها جای ممکن سفری همراه با آرامش و امنیت را تجربه کنید. البته لازم به ذکر است که تمامی ترفندها به این متن خلاصه نمی‌شود و راهکارهای داشتن سفر راحت برای هر شخصی نسبت به سایر افراد متفاوت است.

مطالب پیشنهادی