برای کاشت علمی و تجاری نهال شلیل از نهالستان برتر نهال کمک بگیرید میوه شلیل کاملا شبیه هلو است با این تفاوت که رنگ آن تیره تر و کوچکتر از هلو بودی و روی آن کرک وجود ندارد، نهال شلیل بومی قار...


برای کاشت علمی و تجاری نهال شلیل از نهالستان برتر نهال کمک بگیرید

میوه شلیل کاملا شبیه هلو است با این تفاوت که رنگ آن تیره تر و کوچکتر از هلو بودی و روی آن کرک وجود ندارد، نهال شلیل بومی قاره آسیا بوده و به خاطر میوه خوشمزه‌ای که دارد مورد توجه کشاورزان زیادی قرار گرفته چون خرید و فروش و داد ستد میوه شلیل در بازار داخلی و صادرات آن به بازارهای اروپایی پر رونق است.

نهال شلیل

ویژگی‌های مهم نهال شلیل

البته خالی از لطف نیست در این قسمت از ویژگی‌های مهم و بارز نهال شلیل چند مورد را برای شما بیان کنیم تا بتوانید بهتر این میوه خوش طعم و خوشمزه را بشناسید:

• عمر اقتصادی شلیل کوتاه است.
• تنه و شاخه‌های درخت شلیل حساس و بسیار شکننده است.
• ارتفاع درخت شلیل بین ۴ تا ۶ متر است.
• درخت شلیل برای رشد خود احتیاج به آب و هوای آفتابی دارد.
• فراورده‌های زیادی می‌توان از میوه شلیل به دست آورد از این رو شلیل یک میوه پرطرفدار در بازار داخلی است.
• به هنگام کاشت شلیل حتما به فاصله آنها دقت کافی داشته باشید تا نورگیری کافی داشته باشند.

احداث باغ تجاری و حرفه‌ای شلیل

نهال شلیل یک نهال وارداتی به کشور ایران است ولی به خاطر محبوبیت فراوانی میوه شلیل در بین مصرف کنندگان باعث شده تا کشاورزان ایرانی با توجه به عمر اقتصادی کمی که نهال شلیل دارد، نسبت به احداث باغ شلیل اقداماتی لازم را انجام دهند، امروزه نهالستان‌های معتبر کشور ایران اقدام به تولید ارقام نهال شلیل ( https://bartarnahal.ir/nectar-seedling ) به صورت اصلاح شده و پیوندی کرده‌اند که میوه آنها بسیار با کیفیت است.

به طوری که امروزه کشور ایران جزو تولید کنندگان برتر میوه شلیل محسوب شده و علاوه بر جوابگوی نیاز داخلی توانسته است میوه ارزشمند را به کشورهای همسایه نیز صادر کند، باید بگوییم در آمار به دست آورده کشاورزان زیادی با صادرات میوه شلیل به کشورهای اروپایی توانستند به درآمد دلاری دست پیدا کنند.

البته در این قسمت باید یک نکته بسیار مهم و حائز اهمیت را نیز بیان کنیم باغدارانی که به صورت تجاری و مدرن به کاشت نهال شلیل پرداختند، توانستند سود زیادی به دست بیاورد و گرنه اطلاعات حاکی از آن است باغداری سنتی و بذری چندان سود مناسبی برای کشاورزان نداشته و بیشتر آنها بلافاصله بعد از احداث باغ نسبت به تغییر آن و حذف درختان شلیل اقدامات لازم را انجام داده اند، شلیل دارای تنوع زیادی بوده و از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نهال شلیل مغان
• نهال شلیل شمس
• نهال شلیل انجیری
• نهال شلیل کیوتا
• نهال شلیل شبرنگ

مشخصات ظاهری یک نهال شلیل سالم و استاندارد جهت کاشت در باغستان‌ شلیل

شما برای اینکه بتوانید یک نهال شلیل سالم و استاندارد را در باغستان خود کشت کنید به چند موضوع دقت داشته باشید، اولین مرحله برای تهیه نهال سالم و بدون ایراد خرید نهال شناسه دار از نهالستان مجوزدار است، معمولاً این نهالستان‌ها محصولات خود را با تضمین کیفیت و کارت گارانتی ارائه می‌دهند، پس بهترین گزینه برای شما شناختن نهالستان معتبر مانند برتر نهاد و خرید نهال شناسه دار از این نهالستان است.

البته بهتر است چندین ویژگی نهال شریف و استاندارد را نیست در اینجا بیان کنید تا اگر خواستید به صورت حضوری نهال شوید و خریداری کنیم به این موارد دقت زیادی داشته باشید:

• به ریشه نهال دقت کنید تا هیچ گونه گره خوردگی نداشته باشد، کمتر از ۴۰ سانتیمتر بوده و در هم تنیده نشده باشد، به راحتی بتوان آن را از هم جدا کرد و در خاک باغ استقرار دهید.
• به هنگام خرید نهال شلیل حتما به تنه درخت دقت داشته باشید تا کوچکترین نشانه و ظاهر غیر نرمال نداشته باشد.
• چون شما نهال جوان می‌خرید و سن آن ۲ سال است، نباید قطور باشد، معمولاً یک الی دو سانتی متر اندازه قطر آن استاندارد نهال جوان است.
• بهترین ارتفاع که برای نهال جوان شلیل در نظر می‌گیرند بین یک و نیم تا دو متر است.
• از خرید نهال زاویه‌دار بپرهیزید نهالی کاملا صاف و یکدست که شاخه‌ی مرکزی آن عمودی باشد را انتخاب کنید ‌

نهال شلیل

اطلاعات مورد نیاز برای خرید نهال شلیل

شما برای اینکه بتوانید نهال شلیل درجه یک و کاملاً اقتصادی را تهیه کنید، احتیاج دارید تا برخی از اطلاعات مربوط به منطقه‌ی کشت آن را به دست آورده و این اطلاعات را در اختیار کارشناسان فروش نهالستان قرار دهید، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده کارشناسان نهالستان گونه‌های سازگار و مقاوم را برای شما معرفی می‌کنند تا بتوانید از بین آنها نهال شلیل انتخاب و خریداری کنید.

به این موضوع دقت داشته باشید اگر شما نتوانید نهال سازگار با شرایط محیطی باغ خود را انتخاب کنید، مطمعنإ نمی‌توانید از بازدهی و باردهی مطلوب نهال شلیل تجربه خوبی داشته باشید، مهم‌ترین المان‌های اقلیمی که به هنگام خرید نهال شلیل باید به آن دقت داشته باشید عبارتند از:

ارتفاع سطح باغ از سطح دریا: از مهم‌ترین پارامترهای انتخاب نهال شلیل است، چون تاثیر خیلی زیادی بر روی شرایط آب و هوایی دارد هرچه ارتفاع بالاتر باشد، در نواحی کوهستانی قرار گرفته و دارای اقلیم سردسیری بوده اگر ارتفاع پایین باشد، اقلیم شما گرمسیری است.
تغییرات دمایی در ماه فروردین فصل بهار: معمولا درختان شلیل از اواخر اسفند ماه گلدهی خود را شروع می‌کنند، درخت شلیل به اندازی کافی حساس است، در زمان گلدهی حساس تر نیز می‌شود، تغییرات دمایی که در ماه فروردین اتفاق می‌افتد تاثیر منفی بر روی گلدهی درخت شلیل داشته و باعث سوختن یا ریز شکوفه درخت شلیل می‌شود.
بارش سالانه و نیاز آبی نهال شلیل: بین بارش سالانه و نیاز آبی نهال شلیل رابطه مستقیم وجود دارد، اگر بارش باران منطقه شما کافی است و ذخایر آبی مناسبی دارید می‌توانید هر نوع نهالی را انتخاب کنید، در غیر این صورت باید نهال شلیل را خریداری کنید که نیاز آبیاری کمتری داشته باشد.
بافت خاک: به بافت خاک باغ خود دقت داشته باشید تا محدود کننده نباشد، خاک‌های لومی و شنی با زهکشی بالا بهترین گزینه برای خاک نهال شلیل است، توصیه می‌شود قبل از احداث باغ حتما گودبرداری و خاک ورزی اصولی و استاندارد کنید.

شرایط کوددهی در باغستان‌ شلیل

یکی از مهم‌ترین نکاتی که به هنگام کاشت نهال شلیل باید با دقت داشته باشید کوددهی این درخت حساس است همانطور که در مطالب فوق اشاره کردیم، درخت شلیل دارای شرایط بسیار حساس است، برای جلوگیری از بروز بیماری‌ و حمله آفت باید سیستم دفاعی قوی داشته باشد، سیستم دفاعی قوی و مقاومت بالا زمانی اتفاق می‌افتد که تغذیه نهال شلیل و آبیاری آن به خوبی انجام شود.

شما برای کوددهی نهال شلیل می‌توانید از کودهای پوسیده دامی یا کود شیمیایی استفاده کنید، مهم‌ترین نکته در این مرحله گرفتن کمک و مشاوره از متخصصین گیاه پزشکی و مهندسین کشاورزی است، به طور معمول توصیه می‌شود در دو سال اول کاشت از کودهای شیمیایی حتی حیوانی استفاده نشود چون باعث نابودی ریشه نهال می‌شود، پس از باردهی شما می‌توانید تحت نظر متخصصین کوددهی را به آرامی شروع کرده و خاک اطراف آن را تغذیه کنید.

خرید نهال گردو و کاشت آن در باغستان شلیل

شما برای افزایش سوددهی باغ خود می‌توانید از یک روش دیگر به کاشت نهالستان شلیل بپردازید، همانطور که گفته شد عمر اقتصادی نهال شلیل کوتاه بوده و شما می‌توانید باغستان بزرگ نهال شلیل را با نهال گردو احداث کنید، چ نهال شلیل با شرایط درخت گردو سازگاری بالایی دارد.

به هنگام احداث باغ شلیل فاصله زیادی بین نهال قرار داده و در بین آنها نیز درختان گردو را کشت کنید، در ۲۰ و ۳۰ ساله اول زمانی که نهال گردو به تکامل رسید می‌توانید از سوددهی نهال شلیل استفاده کنید، در واقع این یکی از اقتصادی‌ترین پلان‌های کاشت نهالستان گردو و شلیل به صورت همزمان است، برای خرید نهال گردو به صورت تضمینی بهتر است از نهالستان معتبر اینترنتی اقدامات لازم را انجام دهید.

شلیل

کلام آخر

به عنوان کلام آخر به این موضوع دقت داشته باشید، جهت خرید نهال میوه و گرفتن مشورت جهت احداث باغ میوه از نهالستان‌های معتبری که در این زمینه تجربه طولانی دارند کمک بگیرید، سعی کنید تمامی مراحل احداث باغ شلیل را به صورت کاملا اصولی انجام دهید، از آنجایی که شلیل یک میوه کاملاً حساس بوده، رعایت نکردن اصول و استانداردها باعث می‌شود تا ضرر و زیان زیادی را متحمل شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به https://bartarnahal.ir مراجعه کرده و با ارقام متفاوت نهال شلیل، نهال بادام و نهال گردو آشنا شوید، یا برای ارتباط مستقیم با کارشناسان و مهندسین گیاه پزشکی با شماره تلفن‌های درج شده در تماس باشید.

راه های ارتباطی :
09144501003
09141832393

مطالب پیشنهادی