ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست و کرم‌های پوستی یا روتین پوستی شاید شما هم از متخصصان پوست این سؤال را پرسیده باشید که هر بار که یک محصول مراقبت از پوست جدید می‌خریم یا مرحله‌ای به ر...


ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست و کرم‌های پوستی یا روتین پوستی

مراقبت از پوست

شاید شما هم از متخصصان پوست این سؤال را پرسیده باشید که هر بار که یک محصول مراقبت از پوست جدید می‌خریم یا مرحله‌ای به روتین پوستی خود اضافه می‌کنیم، باید به چه ترتیبی از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنیم و آیا اصلا این ترتیب مهم است؟ بله، مهم است با چه ترتیبی این محصولات را روی پوست خود استفاده می‌کنید، اما برای اینکه با روال صحیح استفاده از کرم‌های مختلف و محصولات پاک‌کننده و تقویت‌کننده آشنا شوید، بهتر است تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

راهنمای گام‌به‌گام روتین مراقبت از پوست

برای اینکه ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست را بدانید، مراحل زیر را دنبال کنید:

کلینزر

صبح‌ها با پاشیدن آب گرم روی صورت خود، کار را شروع کنید یا در صورت لزوم با یک پاک‌کننده ملایم صورت که برای نوع پوست شما طراحی شده است، پوست خود را بشویید.

تونر

اکثر مردم از تونر‌ها به دلیل آنکه فکر می‌کنند پوست را تحریک می‌کنند، استفاده نمی‌کنند. درحالی‌که تونر‌ها می‌توانند آنتی‌اکسیدان‌ها، مشتقات ویتامین B و حتی اسید‌های تقویت‌کننده را به پوست شما برسانند. تونر‌ها همچنین PH پوست را پس از استفاده از صابون‌های خشن، به حد نرمال می‌رسانند. البته هر نوع تونر برای یک مشکل پوستی متفاوت طراحی شده و مهم است که از نوع متناسب با پوست خود استفاده کنید.

سرم آنتی‌اکسیدان

سرم‌ها درمان‌های فوق غلیظ و غنی از مواد مغذی هستند که نگرانی‌های خاصی را برطرف می‌کنند، بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد از آن‌ها استفاده کنید. هرچند امروزه سرم‌های مختلفی در بازار موجود است، اما سرم‌های آنتی‌اکسیدانی بیشتر توصیه می‌شوند. زیرا این سرم‌ها فواید مختلفی از جمله کم‌رنگ کردن پاسخ التهابی پوست تا خنثی‌کردن آسیب ناشی از اشعه ماورا بنفش و آلاینده‌های محیطی را ارائه می‌دهند.

کرم دور چشم

کرم دور چشم

استفاده از کرم دور چشم حداقل یکبار در شب یا دو بار در روز ضروری است، چراکه برای حفظ سلامت و ضخامت پوست پلک طراحی شده‌اند. در واقع بهبود کیفیت پوست در این ناحیه تضمین می‌کند که پوست پلک به‌راحتی شل نشده و ظاهر صاف خود را تا مدت‌ها از دست نمی‌دهد. استفاده منظم از کرم دور چشم به‌مرورزمان به پوست پلک حالت ارتجاعی داده و می‌تواند باعث بهبود یا جلوگیری از برخی خطوط و چین‌وچروک شود. البته شما می‌توانید با انتخاب کرم دور چشم با SPF یا استفاده روزانه از کرم‌های ضدآفتاب و بی‌بی کرم نیز از پوست ظریف اطراف چشم‌هایتان محافظت کنید. برای خرید بی‌بی کرم پیشنهاد می‌کنیم از فروشگاه خانومی دیدن کنید.

کرم‌های درمان لکه‌های آکنه

ازآنجایی‌که این کرم‌ها از نظر ترکیبات فعال، متفاوت بوده و برای نوع به‌خصوصی آکنه ساخته شده‌اند باید برای استفاده از هرکدام، ابتدا با متخصص مشورت کنید. معمولا در این مورد بنزوئیل پراکسید قوی، یک ترکیب رایج در کرم‌های لکه‌های آکنه بوده که به یک تا سه ساعت زمان، برای اثر کردن نیاز دارد. البته به یاد داشته باشید که کرم‌های لکه‌های آکنه می‌توانند پوست شما را خشک کنند، بنابراین آن‌ها را فقط به نقاطی که به آن نیاز است بمالید.

مرطوب‌کننده یا آبرسان

آبرسان پوست

اگرچه بدن توسط غده‌هایی که روغن (سبوم) ترشح می‌کنند، یک پوشش محافظ در برابر شرایط سخت بیرونی و عفونت‌ها ایجاد می‌کند، پس از آسیب‌های ناشی از آفتاب و مواد شیمیایی، باز هم به هیدراتاسیون نیاز داریم. یادتان باشد بهترین زمان برای استفاده از آبرسان پوست وقتی است که پوست هنوز مرطوب است.

البته اگر از کرم‌های درمان لکه و آکنه استفاده می‌کنید، بهتر است هنگام استفاده از مرطوب‌کننده‌، از قسمت‌های جوش‌دار و آکنه صرف‌نظر کنید تا مطمئن شوید که مواد موجود در مرطوب‌کننده با مواد فعال در کرم‌های لکه‌های پوستی تداخل نمی‌کند.

ضد آفتاب

اگر از ضدآفتاب فیزیکی استفاده می‌کنید، کرم ضدآفتاب باید آخرین مرحله در روتین مراقبت از پوست شما باشد. از طرفی ضدآفتاب‌های شیمیایی برای مؤثر بودن باید جذب پوست شوند، بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده مانع می‌شود. بااین‌حال، اگر کرم ضدآفتاب شیمیایی خود را قبل از مرطوب‌کننده استفاده کنید، مرطوب‌کننده شما نیز به‌خوبی کار نخواهد کرد، زیرا پوست با ضدآفتاب شیمیایی پوشیده شده است.

برای دورزدن این موضوع، از ضدآفتاب فیزیکی حاوی روی، بعد از مرطوب‌کننده استفاده کنید. روی بی‌خطر بوده و بیشترین محافظت را در برابر اشعه UVA و UVB ایجاد می‌کند. کسانی که دوست دارند از انواع ضد آفتاب‌های خارجی و ایرانی شیمیایی استفاده کنند، بهتر است به دنبال فرمولی باشند که فواید مرطوب‌کنندگی را نیز ارائه می‌دهد.

روتین پوستی خود را از خانومی بخواهید

اکنون که با روتین پوستی و در واقع ترتیب صحیح استفاده از محصولات مراقبت از پوست آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم برای تهیه محصولاتی که به آن‌ها اشاره کردیم، فروشگاه محبوب خانومی را مدنظر قرار داده و خریدی لذت‌بخش و با اطمینان خاطر را تجربه کنید.

مطالب پیشنهادی