آیا بازی The Sims می‌تواند از شما معمار بسازد؟ امروزه بازی‌های ویدیویی به بخشی از زندگی اجتماعی ما تبدیل شده‌اند. آیا شما هم گیمر یا طرفدارش هستید؟ به هر حال فرقی هم ندارد! چون بازی‌های ویدئویی ...


آیا بازی The Sims می‌تواند از شما معمار بسازد؟

امروزه بازی‌های ویدیویی به بخشی از زندگی اجتماعی ما تبدیل شده‌اند. آیا شما هم گیمر یا طرفدارش هستید؟ به هر حال فرقی هم ندارد! چون بازی‌های ویدئویی تأثیر غیرقابل انکاری بر تصورات و افکار نسل‌های جدید دارند. در اینجا تاریخچه بیش از 20 ساله بازی The Sims را بررسی ‌می‌کنیم. این شبیه ساز زندگی واقعی به بازیکنانش اجازه ‌می‌دهد تا توانایی خودشان برای ساخت فضاهای معماری را پرورش دهند.

طراحی معماری در بازی The Sims

یادگیری معماری با بازی The Sims

ساختن خانه، طراحی ویلا، انتخاب چیدمان اتاق، رنگ دیوارها، نوع مبلمان، سبشک طراحی و غیره، همگی بازی The Sims را به معماری مرتبط می‌کنند. این بازی به ما اجازه داده تا طراحی خودمان را به طور شخصی و حرفه‌ای، شبیه سازی کنیم. همچنین فرصت ساخت و تزیین خانه‌های درون بازی و امکان شخصی سازی بیشتر را در هر نسخه جدید از بازی، فراهم کرده است.

در چند سال اخیر، این گونه بازی‌های ویدیویی به لطف کیفیت گرافیکی بالا، حالت سینماتیک و فضاهای جذاب، به طرفداران زیادی رسیده‌اند. تیم توسعه دهندگان این بازی هم مثل بازی Assassin’s Creed یا The Last of Us یا شامل افراد حرفه‌ای با دید معماری است تا به حس غرق شدن بازیکنان در بازی کمک کنند.

اگر برای یادگیری معماری نیازمند غرق شدن در فضای محیطی هستید، پس با کمک بازی The Sims دنیای مجازی مدنظرتان را بسازید. به لطف گسترش اینترنت و افزایش تخصص توسعه دهندگان، موفقیت The Sims هم در هر نسخه جدید افزایش یافته و امکانات ساخت فضاهای سه بعدی بهبود پیدا کرده است. در آخرین نسخه از این بازی یعنی نسخه چهارم، می‌توانید قالب‌ها و واحدها را از طریق اکانت خودتان دانلود کنید.

شرکت Electronic Arts به عنوان مالک این بازی، با اطلاع از رابطه بین سیمز و معماری به دنبال استفاده از ابتکار بازیکنانی است که فضاهای ایده‌آل خودشان را به اشتراک می‌گذارند. بنابراین یک مخزن دیجیتالی در بازی قرار داد تا بازیکنان منابع خودشان را به اشتراک بگذارند. در سال‌های اخیر با گسترش شبکه‌های اجتماعی شاهد یوتیوبری بودیم که کاخ سفید و خانه سیمپسون‌ها را بازسازی کرد. همچنین شرکت EA کاربرانش را تشویق می‌کرد تا خلاقیت‌های معماری خودشان را با استفاده از هشتگ #showusyourbuilds به اشتراک بگذارند.

طراحی معماری در بازی The Sims

بازی به عنوان ابزار سرگر‌می ‌و ارتقای مهارت معماری

سری بازی‌های ویدیویی The Sims نزدیک به دو دهه، به گیمرها قدرت ساخت و کنترل افراد را داده است. اگر از هر کسی که تا به حال این بازی را انجام داده، حسش را جویا شوید، به شما می‌گوید که: «در حین تبدیل شدن به یک معمار آماتور، به کنترل زندگی و طراحی همه چیز از ساختمان‌ها گرفته تا شهرها و خانه‌های کوچک می‌پردازد.»

دکتر راسل لو از UNSW Built Environment چنین نظری دارد: «در حالی که بازی The Sims به شما مدرک معماری نمی‌دهد، اما به خوبی با تمرین کردن در دنیای واقعی در ارتباط است.»

این معمار و طراح که در مورد کاربرد فناوری‌های بازی در معماری تحقیق می‌کند، می‌گوید که: «بازی‌های جهان‌سازی (world-building games)، نمونه‌ای از ظهور فعالیت‌های فراغتی سازنده هستند. یعنی سرگرمی‌هایی که در اوقات فراغت خودمان انجام می‌دهیم، به طور همزمان مزایای ملموسی را به همراه دارند». به گفته دکتر لو، بازی سیمز یکی از این نمونه‌ها است که بازیکنان را با فعالیت معماری آشنا می‌کند و حتی به توسعه مهارت‌های معماری اختصاص دارد.

معماری ساختمان در قالب یک بازی کامپیوتری به عنوان آموزش در حین گذراندن تحصیلات معماری، یک فعالیت مولد در اوقات فراغت است. انجام بازی جهان سازی و همکاری با سایر افراد در ساخت محیط اطرافتان باعث تقویت مهارت‌های طراحی خواهد شد.

اگر به طور کامل درگیر تجربیات فضایی و تجسم سه بعدی شوید، ‌می‌توانید چیزی از آن بیاموزید و به همین دلیل هم طراح بهتری خواهید شد.

بازی The Sims در برابر آموزش رسمی

به اعتقاد دکتر لو، در حالی که این بازی جایگزینی برای آموزش رسمی معماری ‌نیست، ولی بازی‌های جهان‌سازی به‌ویژه بازی‌های «sandbox»، بازیکنان را با اصول طراحی شامل تفکر و تصمیم‌گیری مناسب آشنا می‌کنند. برای مثال، نیاز به تعادل میان زیبایی‌شناسی و عملکرد بهینه را در حین کار تیمی یاد می‌گیرند.

به اعتقاد او: «وقتی بازی‌ مانند Minecraft یا The Sims را انجام می‌دهید، دائماً دوربین را به اطرافتان حرکت می‌دهید تا به چشم اندازهای متفاوتی از طراحی برسید. این کار به بازیکن کمک ‌می‌کند تا فکر کردن به طراحی از زوایای مختلف را یاد بگیرد. در این گونه بازی‌ها، تغییراتی در حد جابجایی یک آجر و اجرای معماری تماشایی در داخل بازی میسر است.»

طراحی معماری در بازی The Sims

رشد قابل توجه ژانر بازی‌های جهان سازی در 20 سال گذشته، به نسل جدید کمک ‌می‌کند تا وارد دنیای معماری شود.

آیا چیزی در مورد انسان‌های بومی‌ در فضای دیجیتال شنیده‌اید؟ البته بومیان بازی‌های کامپیوتری هم وجود دارند. این افراد در دنیای بازی، احساس می‌کنند که در خانه خودشان هستند و در محیط‌های مجازی، قدرت کامل برای ساختن چیزها و سفارشی کردنشان را دارند.

این افراد بومی به دنبال اعمال کنترل بیشتر روی محیط و دنیای مجازی خودشان هستند. بنابراین تصمیم می‌گیرند تا مجوز ساخت و ساز در دنیای مجازی خودشان را به دیگران ‌بدهند یا نه!

بازی جدید معماری

تا اینجا فهمیدیم که بازی The Sims برای بسیاری از افراد مستعد، در حکم دروازه‌ای برای دنبال کردن حرفه معماری و زمینه‌های مرتبط است. در حالی که بسیاری از گیمرها در حال ورود به حوزه معماری هستند، ولی نسلی از معماران بازی‌های ویدیویی هم در راه است.

شاید افراد زیادی به کارشان علاقمند نیستند، ولی تمام شب را صرف بازی معماری می‌کنند. شاید باید قید کارشان را بزنند و دنبال معماری بروند. حالا دیگر مثل گذشته نیست که تنها در صورت داشتن مدرک و تجربه معماری واقعی، بتوانید وارد مشاغل مختلف این حوزه مثل طراحی نما شوید.

از آنجایی که زندگی به طور فزاینده‌ای شبیه یک بازی ویدیویی بزرگ شده، صنعت معماری هم بیشتر خودش را وقف درک کاربردهای این فناوری‌ها ‌می‌کند. این صنعت واقعاً می‌تواند از فروش ابزارهای مجازی معماری سود ببرد.

طبق پیش بینی‌های انجام شده، بازی‌های ویدیویی همچنان تأثیرات زیادی بر صنعت معماری خواهند داشت و فارغ‌التحصیلان رشته معماری در این راه، پیشرو خواهند بود.

طراحی نمای داخلی در بازی The Sims

معماران مجازی

این دنیا به آن ‌اندازه که در آن هستیم، واقعی است. هر روز چقدر از وقتمان را در فضای مجازی صرف می‌کنیم؟ در واقع دانشگاه با معرفی فناوری‌های جدید به دانشجویان، پذیرش فناوری‌های جدید را افزایش داده است. سپس فارغ التحصیلان با این مهارت‌ها به دنیای واقعی می‌روند و صنعت را به جلو می‌کشند.

دانشمندان کامپیوتر، مهندسان نرم‌افزار و تهیه کنندگان واقعیت مجازی، به یک معمار برای ترسیم تجربه فضایی نیاز دارند. بنابراین صنعت بازی در حال ایجاد مشاغل جدید و مرتبط با معماری است. توسعه دهندگان بازی به طور منظم، معماران را برای طراحی دنیا‌های درون بازی استخدام می‌کنند و از مشاوران معماری مجازی برای ساخت بازی‌های جهان ساز کمک می‌گیرند.

حتی برخی از افراد، بابت ساختن لوازم و اشیا درون بازی‌ها پول می‌گیرند. بنابراین آنها معماران مجازی هستند و هر روز تعداد بیشتری از فارغ‌التحصیلان، به طراحی دنیای بازی‌های کامپیوتری می‌پردازند.

نظر شما چیست؟ تجربه این بازی را داشته اید؟ آیا شما را به طراحی معماری علاقه مند کرده است؟ چه بازی مشابهی می شناسید که طراحی معماری و... در آن نقش پررنگی داشته باشد؟

مطالب پیشنهادی