مقدمه : با این اپلیکیشن ها از جعبه جادویی موبایل کمی دور شوید! از روزهایی که گوشی‌های موبایل فقط وسیله‌ای برای تماس گرفتن بودند و نهایتا با استفاده از آن‌ها چند پیامک رد و بدل می‌کردیم، زمان زیادی گذش...


با این اپلیکیشن ها از جعبه جادویی موبایل کمی دور شوید!

از روزهایی که گوشی‌های موبایل فقط وسیله‌ای برای تماس گرفتن بودند و نهایتا با استفاده از آن‌ها چند پیامک رد و بدل می‌کردیم، زمان زیادی گذشته است. امروزه شاید بتوان گفت که تماس گرفتن و پیامک فرستادن با گوشی‌های هوشمند، به کارهای حاشیه‌ای این جعبه جادویی تبدیل شده است!

با ورود اینترنت و جذابیت‌های آن، دنیای دیجیتال جدیدی پیش روی ما باز شده که تنوع بسیار زیادی دارد. گویی که با روشن کرون گوشی موبایل وارد کهکشانی ناشناخته و جذاب می‌شویم که تصاویر متفاوتی را به ما نمایش می‌دهد. احتمالا شما هم همین نظر را دارید و گوشی موبایل برای شما هم تبدیل به یکی از اعضای اصلی بدنتان شده است و نمی‌توانید از آن دل بکنید!

البته همه ما در تمام طول روز به گوشی خودمان می‌چسبیم و هزاران بار آن را چک می‌کنیم. انگار هر لحظه به دنبال یک اتفاق جدید در آن هستیم؛ در حالی که هیچ وقت اتفاق خاصی قرار نیست بیافتد. همه چیز هرروز روند معمولی و عادی خود را پیش می‌گیرد و ما وقت زیادی را تلف می‌کنیم. به نظر شما آیا زمان آن نرسیده که در این روند معیوب کمی تجدیدنظر کنیم؟

راه‌های مختلفی برای فرار از اعتیاد به گوشی موبایل وجود دارد؛ اما خوشبختانه سازندگان برنامه‌های نرم‌افزاری هم روش‌های جالبی ارائه کردند. در ادامه این صفحه چند اپلیکیشن متفاوت را به شما معرفی می‌کنم که با کمک آن‌ها می‌توانید کمی اعتیاد به گوشی را درمان کنید و از این جعبه جادویی سحرآمیز فاصله بگیرید. دنیا هنوز هم جذابیت‌های بی‌شمار دیگری دارد. فقط کافی است سر خودتان را از روی گوشی بردارید و به اطراف دوباره نگاه کنید!

Filpd، راهی برای حواس پرتی از گوشی موبایل

با کمک این برنامه دیگری نیازی نیست برای دور شدن از گوشی، خودتان را با انواع برنامه‌های دیگر سرگرم کنید. Filpd به تنهایی می‌تواند حواس شما از گوشی پرت کند تا به بقیه کارها رسیدگی کنید. روش کار این برنامه به این صورت است که برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را از دید شما پنهان می‌کند تا کمتر برای باز کردن آن‌ها وسوسه شوید. حتی خودتان هم می‌توانید دست به کار شوید و در این چالش شرکت کنید. برنامه‌ها و بازی‌های مزاحم را پنهان کنید تا وقت بیشتری برای خودتان ذخیره کنید. همچنینی می‌توانید روی برخی برنامه‌ها قفل طراحی کنید تا کمتر به سمت آن‌ها کشیده شوید.

شاید این روش‌ها نوعی گول زدن و فریب باشند؛ اما رعایت آن‌ها در بلندمدت گزینه خوبی برای جدا شدن از این دنیای سحرآمیز است. همچنین می‌توانید وقت‌های زنده شده از این طریق را برای مطالعه کتاب‌های مفید، گوش دادن به یک فایل صوتی آرام‌بخش و یا دیدن دوستان و خانواده صرف کنید.

Forest، صاحب یک جنگل شوید!

این اپلیکیشن بامزه و جالب شما را به یک چالش و بازی جذاب دعوت می‌کند تا در کنار استفاده کمتر از گوشی، یک جنگل در اپلیکیشن برای خودتان بسازید. روش کار این برنامه به این صورت است که ابتدا یک بازه زمانی در آن انتخاب می‌کنید. به‌طور مثال تصمیم می‌گیرید که هر 30 دقیقه یک بار گوشی را چک کنید و در این بازه زمانی با گوشی هیچ کاری نداشته باشید. با رعایت این قانون که خودتان آن را تعریف کردید، در اپلیکیشن صاحب یک درخت می‌شوید و هرچه مدت زمان بیشتری به این قانون پایبند باشید، درختان بیشتری به دست خواهید آورد.

شما به ازای هر 2500 درخت که در برنامه به دست آوردید، یک درخت در دنیای واقعی کاشته می‌شود و این به معنای کمک به محیط زیست خواهد بود. البته روش‌های دیگری هم برای کمک به محیط زیست وجود دارد. به‌طور مثال دلیلی ندارد که قبوض خدماتی را با دستگاه ATM پرداخت کنید و یا اینکه برای خرید شارژ به فروشگاه‌های مختلف بروید و در ترافیک باشید، یا اینکه حتی یک تکه کاغذ کوچک دریافت کنید. برای این کار کافی است که خرید شارژ سیم کارت همراه اول و یا پرداخت قبض همراه اول و یا سایر قبوض خدماتی را با همین گوشی موبایل و در خانه انجام دهید.

Space، قانون‌مدار باشید تا پاداش بگیرید!

شما در طول روز چند بار به سراغ گوشی موبایل خود می‌روید و هر دفعه هدف شما از این کار چیست؟ آیا فقط برای وب گردی و چک کردن شبکه‌های اجتماعی سراغ گوشی رفتید و یا اینکه هدف آموزشی و علمی خاصی را دنبال می‌کنید؟ شاید در حال یادگیری یک زبان جدید با اپلیکیشن های مرتبط هستید و باید مداوم به گوشی سر بزنید. همچنین ممکن است هیچ برنامه‌ای نداشته باشید و فقط برای وقت گذاری گوشی را دست می‌گیرد و چند بازی مختلف را انجام می‌دهید.

خوشبختانه این اپلیکیشن هوشمندانه رفتار شما را ارزیابی می‌کند و برای هرکدام از آن‌ها نوع وابستگی شما را به گوشی تشخیص می‌دهد. بنابراین اگر به دنبال برنامه مفیدی در گوشی باشید، برنامه این موضوع را متوجه حد از گوشی استفاده نکنید.

همچنین روش کار این برنامه به این صورت است که از سیستم می‌شود؛ اما در عین حال به شما هشدار می‌دهد که بیش از

پاداش و اخطار استفاده می‌کند و محدودیتی‌هایی را برای کار کردن با گوشی تعریف می‌کند. نکته جالب‌تر این برنامه برای بالا بردن تمرکز شما روی برنامه‌های مفید این است که دکمه‌ای در آن تعبیه شده که با فعال کردن آن می‌توانید تمام نوتیفیکیشن های برنامه‌های مختلف مانند اینستاگرام، تلگرام و یا سایر شبکه‌های اجتماعی و پیامکی را غیرفعال کنید. در این صورت تمرکز شما روی برنامه‌های مفید از بین نمی‌رود. البته زمانی که قصد دارید از برنامه‌های مفید برای کارت به کارت اینترنتی با موبایل استفاده کنید، می‌توانید نوتیفیکیشن پیامک‌ها را فعال کنید تا رمز دوم پیامکی را دریافت کنید و اختلالی در این کار برای شما پیش نیاید.

پاداش‌های دیگری هم در این برنامه وجود دارد. اگر تصمیم گرفته باشید که اعتیاد خود را به برنامه‌های سرگرمی کم کنید و وابستگی کمتری به گوشی پیدا کنید، اپلیکیشن برای شما فضایی خالی ارائه می‌دهد و به‌مرور زمان آن را پر از ماه و ستاره، سیاره‌ها و فضانوردان می‌کند. شما بعد از یک ماه در آسمان Space چند ماه و ستاره خواهید داشت؟

کلام آخر

شما چقدر به گوشی موبایل معتاد هستید؟ آیا این ابزار کاربردی تبدیل به یکی از اعضای بدنتان شده و یا اینکه به‌راحتی می‌توانید آن را به گوشه‌ای بیاندازید و به کارهای مختلف خود در طول روز برسید؟ البته نمی‌توان انکار کرد که گوشی‌های هوشمند بسیار کارآمد هستند و تقریبا بسیاری از کارهای روزمره و دیجیتالی را برای ما به‌سرعت و راحتی پیش می‌برند. در این صورت استفاده از این ابزار اصلا بد نیست. اما در صورتی که زمان زیادی از روز در اینستاگرام و تلگرام هستید و یا اینکه مهم‌ترین فعالیت شما گیمینگ است، بهتر است کمی در این روند تجدیدنظر کنید. گوشی موبایل را کنار بگذارید، به دوستان در فضای واقعی سری بزنید و از بازی‌های فیزیکی و جذاب لذت ببرید.

مطالب پیشنهادی