راه اندازی اولین شهرک فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه های این وزارتخانه برای ایجاد اقتصادی دیجیتالی و نیز راه اندازی نخستین شهرک ارتباطات و فناوری اطلاعات ظرف ماههای آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن نامی عصرامروز چهارشنبه در مراسم افتتاح مرکز ملی توسعه و به کار گیری نرم افزارهای بومی و آزاد متن باز و نیز مرکز تحقیقات وب از استاندارد سازی تولید نرم افزارهای بومی تحت وب خبر داد و گفت: با راه اندازی این دو مرکز در مقابل تحریم های این حوزه ایستادگی می کنیم.

وی با اشاره سابقه اینترنت به عنوان یکی از بسترهای مهم در وقایع دنیا اظهار داشت: امروزه مهمترین بستر که در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور تاثیر بسیار زیادی دارد فناوری اطلاعات و ارتباطات است که بستر ساز دیگر صنایع نیز شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه از نگاه بهره وری فناوری اطلاعات و ارتباطات بالغ بر ۳۶ درصد در سایر صنایع پیشرفت داشته است ادامه داد: برای مثال ماهاتیر محمد در کشور مالزی سه پروژه اصلی در حوزه فناوری اطلاعات را مد نظر قرار داد که توانست این کشور را به پیشرفت برساند؛ این سه طرح شامل ایجاد سازمان فناوریهای نوین، سازمان اقتصادی دیجیتالی و سازمان نرم افزارهای متن باز بوده است.

در این راستا و در ایران نیز طرح جامع ایجاد اقتصاد دیجیتالی در دستور کار قرار داده ایم که سعی داریم به زودی آن را به اجرا برسانیم در همین حال راه اندازی مرکز ملی توسعه نرم افزارهای بومی از دیگر اقداماتی است که امروز به آن دست پیدا کردیم.

دکتر نامی با تاکید بر اینکه دنیای مجازی به سرعت به دنیای واقعی نزدیک شده است بر نیازهای کشور برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد و گفت: به زودی و ظرف مدت چند ماه ۱۰ شهرک فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ایجاد می کنیم که اولین آن در استان البرز خواهد بود..

وی ایجاد شغل و بهره وری را از جمله مزایای این شهرک فناوری عنوان کرد و گفت: پتانسیل بالایی از نظر نیروی انسانی درا ین بخش وجود دارد.

وی با اشاره به پروژه گوگل ارث که در سال ۱۹۹۶ با ۲۰۰ پرابایت و ۳/۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری شروع به کار کرد افزود: تا پایان سال ۲۰۱۲ این شرکت با ۲۶۶ میلیارد دلار سرمایه و ۲۶۰ هزار نفر جمعیت این سایت را هدایت می کند این نشان می  دهد که می توان به صورت مستقیم در فناوری اطلاعات ایجاد شغل کرد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ورود ایران به وب ۴ دور از ذهن نیست تاکید کرد: نیاز به سایت های مجازی و ارزشمند در کشور با توجه به نیروی انسانی جوان و جویای علم بسیار احساس می شود و در این راستا برای معرفی کردن فرهنگ اسلامی و ایرانی به دنیا از طریق وب در حال مذاکره و امضای تفاهم نامه با دانشگاه و حوزه های علمیه هستیم تا محتواهای علوم ایرانی اسلامی را به صورت نرم افزار تبدیل کرد و وارد سایتهای اینترنتی کنیم.

وی از ایجاد پژوهشگاه ۱۵ فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه های کشور خبر داد و گفت: به زودی قرارداد ایجاد این پژوهشگاههای در ۱۲ دانشگاه دیگر اجرا می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توجه به علوم انسانی را در حوزه وب از جمله مهمترین اقدامات عنوان کرد و گفت: فرهنگ موبایل و اینترنت غربی است و برای آن نیازمند تدوین پیوست فرهنگی است چرا که اینترنت هسته های اجتماعی خانواده ایرانی را مورد هدف قرار می دهد و در این راستا نیازمند تدوین پیوست فرهنگی برای این گونه ابزارها هستیم.

دکتر نامی با اشاره به ایجاد مرکز ملی توسعه و بکارگیری نرم افزارهای بومی و آزاد که امروز توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران افتتاح شد گفت: استانداری سازی در تولید نرم افزارها در سراسر کشور از جمله دلایل ایجاد این مرکز است.

وی گفت: این مرکز می تواند ما را در مقابل تحریمها مقاومت پذیر کرده و به نوعی تحریمها تاثیری ر این بخش نداشته باشد چرا که با تولید نرم افزارهای بومی به تمام نیازها دسترسی پیدا می کنیم.

وی تاکید کرد: با تولید اشتغال در این بخش و با ایجاد مراکز فناوری اطلاعات و تحقیقات وب ایمنی بیشتری در مقابل نرم افزارهایی که در مقابل نرم افزارهای که استکبار جهانی تهیه کرده خواهیم ایستاد و امنیت پایدار ایجاد می کنیم و سهم اقتصادی دیجیتالی را در جهان به خود اختصاص می دهیم.

وی گفت: تا کنون در مقابل حملات سایبری دفاع خوبی داشتیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

Tabnak.IR | تابناک

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند