انواع قهوه و روش درست کردن آن

آشنایی با انواع قهوه و روش درست کردن آن

قهوه، از میوه سبز رنگ درختی به همین نام به دست می آید که پس از رسیدن، به قرمز گیلاسی تغییر رنگ می دهد. پس از برداشت محصول، آن را خشک کرده، غلافش را جدا می کنند، تفت (یا اصطلاحا بو) می دهند تا دانه بترکد.

دانه قهوه به دو نوع کلی «عربیکا» و «روبوستا» تقسیم می شود؛ اولی گران و مرغوب، اما ملایم و معطر است و دومی ارزان تر اما پر کافئین و تلخ.

قهوه را به صورت دانه یا آسیاب نگه می دارند، اما هر دو شکلش (بخصوص اگر دانه های حساس به گرما و رطوبت «عربیکا» باشند)، حتما باید در ظروف بدون درز، تاریک و خنک نگهداری شود تا کیفیت، مزه و عطر آن از بین نرود.

روش های آماده سازی قهوه همانند اسامی آن متفاوت است، اما معروف ترین آن، «اسپرسو» یا دم کردن به شیوه سریع ایتالیایی است. در این روش، آب داغ و تحت فشار را با دستگاه قهوه ساز از روی پودر آسیاب شده یا کوبیده شده قهوه می گذرانند تا قهوه دم بکشد.

برای جلوگیری از تلخی نباید اجازه داد قهوه بجوشد. قهوه دم کرده را نیز زمان کمی می توان در کنار اجاق یا درون ظرف مخصوص، گرم نگاه داشت. پس از آن مزه، عطر و کیفیت اش از بین می رود و معمولا آن را استفاده یا مجددا گرم نمی کنند.

اختلاط قهوه دم کرده به شیوه اسپرسو با مواد دیگر، انواعی از قهوه اسپرسو را پدید می آورد. وقتی می گویید «یک فنجان اسپرسو» یعنی فقط قهوه خالی و دم کشیده به روش اسپرسو می خواهید، اما «کافی لاته» یا کافه لاته، تشکیل شده از لایه های قهوه غلیظ اسپرسو در پایین، سپس شیر داغ و زیاد با لایه ای دیگر از کف شیر روی آن؛ «موکا» اسپرسو است با لایه هایی از شکلات مایع موکا، شیر و خامه (کرِم زده شده)؛ «کاپوچینو» اسپرسو با کمی شیر داغ و لایه ای از کف شیر است که گرد کاکائو یا ادویه جاتی مثل دارچین هم روی کف آن می پاشند؛ «آمریکانو»، اسپرسو است با مقدار زیادی آب داغ برای رقیق کردن قهوه و….

روش دیگر برای تهیه قهوه، شیوه دیرساز فرانسوی است که با روندی آرام، به قهوه ای تلخ مزه و سیاه رنگ می رسد و معمولا آن را با شیر سرو می کنند. قهوه فرانسوی همان طور که دیرتر به دست می آید، دیرتر هم خاصیتش را از دست می دهد. پس می توان برای مدت بیشتری (حتی چند ساعت) از آن استفاده کرد.

قهوه یونانی، قهوه ترک، شیرقهوه، ماکیاتو، آیس کافی و… با طعم ادویه جاتی چون هل، وانیل، جوزهندی، دارچین و مانند اینها نیز از انواع دیگر قهوه است که هر کدام طرز تهیه، مزه، بو، مواد، مقادیر و شیوه مصرف متفاوتی دارد.

بی کلک

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند