هزینه آرایش زنان ایرانی در ماه چقدر است؟

استفاده از مواد آرایشی، از دیرباز مرسوم بوده است و شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. در سال های اخیر میزان استفاده از این مواد، رشد چشمگیری داشته است و صنایع فعال در این حوزه، بازار بسیار وسیعی را در پیش روی خود مشاهده می کنند.

ایران هفتمین مصرف کننده لوازم آرایشی دنیا

ایران بعد از عربستان، بیشترین میزان مصرف لوازم آرایشی را در خاورمیانه دارد. کل مصرف لوازم آرایشی در خاورمیانه در سال ۲۰۰۸ حدود ۲/۷ میلیارد دلار بود که با میانگین رشد حدود هشت درصد در سال، بعد از کشورهای اروپای شرقی بالاترین رشد را دارد. این بدان علت است که تقریبا نیمی از جمعیت منطقه، زیر ۳۰ سال هستند. در این حال، ۱۴ میلیون خانم ایرانی ازنظر مصرف لوازم آرایشی گوی سبقت را تقریبا از کل کشورهای منطقه ربوده اند، به نحوی که تقریبا ۲۹ درصد کل مصرف کنندگان منطقه خاورمیانه را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر اگر جمعیت زنان خاورمیانه ۱۵۵ میلیون نفر باشد، ۹ درصد این زنان؛ یعنی ۱۴ میلیون زن ایرانی، حدود یک سوم؛ یعنی از ۲/۷ میلیارد دلار بازار لوازم آرایشی خاورمیانه، ۱/۲ میلیارد دلار هزینه لوازم آرایشی را پرداخت می کنند.

علاقه غیر مسلمانان به لوازم آرایشی حلال

«اهلام مومین»، مالک شرکت لوازم آرایشی شفا به عنوان یک شرکت دارای مجوز محصولات آرایشی حلال که زمانی تنها در بازار خاورمیانه کار می کرد، گفت: در حال حاضر، تقاضا برای محصولات حلال در حال افزایش است. تمام محصولات ما دارای گواهی تاییدیه حلال هستند و در ساخت آنها از هیچ محصول حیوانی یا الکلی استفاده نمی شود. این محصولات کاملا طبیعی و گیاهی هستند.

در تهیه اکثر لوازم آرایشی از محصولات طبیعی استفاده می شود اما در این میان، می توان به محصولاتی اشاره کرد که از منابع حیوانی گرفته می شود و در ساخت آنها از کلاژن، اسید هیالورونیک، کارمین سدیم و گلیسیرین استفاده می شود.

«ماه حسین گمبلز»، بنیانگذار شرکت محصولات مراقبت از پوست صاف پیور به عنوان یکی از شرکت های دارای گواهی حلال اظهار داشت: بسیاری از غیر مسلمانانی که از ماهیت این نوع محصولات آگاه هستند نیز سهم بسزایی در رشد بازار محصولات حلال آرایشی و بهداشتی دارند.

معضلی به نام قاچاق

طبق اظهارات مقامات ایرانی، سالانه ۸۰۰ میلیون دلار لوازم آرایشی قاچاق وارد کشور می شود. واردات قانونی کشور ما در لوازم آرایشی بهداشتی به طور متوسط ۱۵۰ میلیون دلار است که تولیدات داخلی، جوابگوی ۱۰ درصد از این مقدار هم نیست و حداقل ۸۰۰ میلیون دلار از نیاز ما از طریق قاچاق وارد می شود.

بیشتر محصولات آرایشی از کشورهای چین، ترکیه، کره و امارات وارد یا قاچاق می شود.

آمار سرانه یک خانم ایرانی، حدود ۱۵۰ دلار است که اغلب آنها مواد آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد را با مارک های متفاوت خریداری می کنند. درصدی از اقلام آرایشی و بهداشتی وارد شده به کشور به صورت قاچاق و بدون مجوز صادره از گمرک و وزارت بهداشت است.

بر اساس تحقیقی که در موسسه تحقیقاتی TMBA انجام شده، حدود ۱۴ میلیون دختر و زن بین ۱۵ تا ۴۵ سال ساکن شهرهای بزرگ ایران، به طور متوسط، ماهانه ۵/۷ یورو برای خرید لوازم آرایشی هزینه می کنند. این در حالی است که متوسط حقوق آنها بین ۴۹۰ تا ۵۷۰ یورو است. زنان و دختران ایرانی به دلیل حجاب، توجه خاصی به چهره خود می کنند.

اگر در اروپا مردم ترجیح می دهند طبیعی باشند، در ایران جوانان ترجیح می دهند آرایش کنند.

هر زن ایرانی در سال، ۱۵۰ دلار یا به عبارتی بیش از ۱۵۰ هزار تومان و هر زن در خاورمیانه تقریبا ۳۶ دلار یا به عبارتی بیش از ۳۶ هزار تومان لوازم آرایشی مصرف می کنند. ضمن آن که زنان ایرانی، اغلب از اجناس چینی استفاده می کنند و در این زمینه شاید حجم بیشتری از لوازم آرایشی را مصرف کنند. سهم برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی که دارای کیفیت و ترکیبات قابل اعتمادتری هستند، به دلیل قیمت های بالایی که در ایران دارند، کمتر از یک درصد بازار تخمین زده می شود.

استفاده از لوازم آرایشی در ایران؛ دیگر نه سن خاصی دارد و نه قشر خاصی. امروزه برخی از دختران و زنان ایرانی استفاده از لوازم آرایشی را جزو لاینفک زندگی خود می دانند. از سوی دیگر، سن مصرف لوازم آرایش نیز به ۱۵ سال رسیده، این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، تمایل به آرایش بیشتر در بین زنان مسن دیده می شود که طراوت و شادابی پوست خود را از دست داده اند.

منبع: نشریه زیبایی شماره ۵۷

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند