دستانی به زیبایی برگ گل

خانم ها معمولا برای داشتن دستان زیبا سعی می کنند به وضعیت ظاهری ناخن هایشان اهمیت دهند و آنها را مانیکور و پدیکور و با شیوه و فرم های مختلف آنها را پیرایش کنند. یکی از روش هایی که خانم ها برای زیبا کردن ناخن های خود به کار می برند، استفاده از ناخن های مصنوعی یا موادی است که سطح یا شکل ناخن را به فرم دلخواه در می آورد.

تحقیقات در سال های اخیر نشان داده است استفاده از این گونه ناخن ها و حتی کاشت آنها می تواند باعث بروز عوارضی برای این افراد شود. اگر شما هم جزء آن گروه هستید که تصور می کنند ناخن بافتی مرده است و با این تصور که مراقبت نمی خواهد، آنها را به حال خود رها کرده اند، بدانید کاملا در اشتباه هستید. اگر دوست دارید ناخن های زیبا داشته باشید با ما همراه شوید.

مانیکور و پدیکور ناخن ها در آرایشگاه:

آرایش و پرداخت ناخن های دست را مانیکور و ناخن های پا را پدیکور می نامند. متاسفانه بیشتر مانیکوریست ها، کوتیکول ناخن را برداشته و یا به آن آسیب می رسانند و این امر می تواند به عفونت های میکروبی و قارچی ناخن منجر شود. اکثر مشکلاتی که در اثر مانیکورهای حرفه ای ایجاد می شود به دلیل دستکاری کوتیکول است.

شایع ترین عوارض مانیکور و پدیکور:

شایع ترین و بیشترین عوارض مانیکور عبارت است از شکنندگی و لایه لایه شدن قسمت انتهایی صفحه و عفونت های چین بالایی ناخن. به طور کلی مانیکور کردن چند مرحله دارد که شامل استفاده از لاک برها، کوتاه کردن و سوهان زدن ناخن، شکل دادن، تزیین کوتیکول و… است. در هر کدام از این مراحل از مواد شیمیایی خاصی استفاده می شود که می تواند در نهایت موجب شکنندگی ناخن شود.

آسیب به کوتیکول نیز منجر به مستعد کردن ناخن به ابتلا به انواع عفونت های میکروبی و قارچی می شود. مشکلات آلرژیک و حساسیت به برخی مواد مانند رزین هایی که برای افزایش حالت پلاستیکی به لاک ناخن اضافه می شود نیز از دیگر مشکلات احتمالی استفاده از این مواد است.

آرایش ناخن برای دیابتی ها ممنوع:

این دستکاری ها و سایش سطح پوست یا ناخن، با استفاده از برس های زبر یا ساینده ها، برای بیماران دیابتی ممنوع است. چه بسیارند افراد دیابتی که با عدم مراقبت از خود و رعایت نکردن اصولی ساده هنگام گرفتن ناخن ها، انگشتان دست یا پای خود را زخم می کنند و چون مبتلا به دیابت و قند خون بالا هستند، زخم های آنها دیر ترمیم می شود. همین زخم های کوچک عفونت می کنند و منشاء دردسرهای بزرگ می شوند. بنابراین مبتلایان باید از این کار صرف نظر و تنها به کوتاه کردن اصولی ناخن ها اکتفا کنند، یعنی ناخن ها را حتما صاف کنند و هرگز کناره های آنها را نگیرند.

ناخن مصنوعی چند روزی باید روی دست باشد؟

ناخن های مصنوعی بعد از تمیز کردن سطح ناخن به اندازه ناخن بریده و به وسیله چسب های مخصوص چسبانده می شود که یا رنگی هستند و یا بعد از چسباندن با لاک های مختلف، به دلخواه رنگ می شوند.

ناخن های مصنوعی ( ورقه های پلاستیکی ) معمولا سه یا چهار روز بیشتر نباید روی دست باقی بمانند، زیرا اولا برخورد با مواد شوینده و مواد شیمیایی و ثانیا تبخیر ترکیبات ناخن موجب جدا شدن آنها می شود و البته در صورت باقی ماندن صدماتی به ناخن ها می رسد.

استفاده از ناخن مصنوعی بیش از سه ماه ممنوع:

خانم هایی که از ناخن های مصنوعی و کاشته شده برای زمان طولانی استفاده می کنند، ممکن است مشاهده کنند ناخن های طبیعی آنها نازک تر و مات تر شده است و در مواردی حتی جهت و محور آنها عوض می شود. اگر اصراری برای استفاده از ناخن های مصنوعی وجود دارد این ناخن ها باید هر سه ماه یک بار برداشته شوند تا اجازه داده شود ناخن های طبیعی استراحت کنند.

طریقه کاشت ناخن مصنوعی:

ناخن های مصنوعی به دو فرم کاشته می شوند؛ در ابتدا مانند پر کردن دندان، با وسیله ای دور حاشیه ناخن قرار می گیرند و محکم می شوند. در این صورت صفحه ناخن کاملا صاف و به اصطلاح حاشیه ناخن مانیکور می شود. سپس با موادی که حاوی فایبرگلاس است آن ناحیه پر می شود و به اندازه دلخواه درمی آید. همچنین به دلیل این که ناخن دائما در حال رشد است بعد از مدتی باعث به وجود آمدن فاصله بین ناخن اصلی و ناخن کاشته شده می شود، بنابراین برای حفظ فرم آن، باید به طور مرتب تعویض شود.

از آنجایی که ناخن های مصنوعی روی ناخن های طبیعی گذاشته می شوند، باید با چسب های خاصی محکم شوند. این ناخن ها باید به طور دائم تعویض شوند که همین امر می تواند باعث دردناک شدن ناخن شود، حتی گاهی باقی ماندن آنها باعث جدا شدن ناخن ها می شود.

عوارض ناشی از کاشت:

درماتیت ( اگزمای تماسی ) که به دلیل تحریک و آلرژی در پوست دور ناخن و در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود از مهمترین عوارضی است که در اثر استفاده از ناخن ها به وجود می آید؛ همچنین بر اساس گزارشات به دست آمده آرایشگرهایی که کار کاشت ناخن را انجام می دهند به علت آزاد شدن سم سیانید و بخار ناشی از آن دچار مسمومیت می شوند. علاوه بر این در اثر استفاده از این ناخن ها انیکولایزیس یا کندگی لبه آزاد ناخن از بستر، ایجاد می شود.

ناصافی، تغییر ناخن، خط خط شدن آن، شکنندگی و خرد شدن ناخن نیز در اثر استفاده از ناخن های مصنوعی به وجود می آید؛ حتی بعضی از مواقع ناخن به طور کامل از بین می رود و تغییراتی در رنگ آن به وجود می آید. التهاب حاشیه ناخن، و بروز عفونت های معمولی یا قارچی نیز از دیگر عوارض این ناخن ها است.

پانچ ناخن:

پانچ ناخن دست و پا هم مدتی است رواج پیدا کرده است، بدین صورت که بعد از سوراخ کردن ناخن، آویزی را بر روی آن می گذارند که بسته به سلیقه افراد از یک نگین کوچک تا آویزهایی به شکل قلب، ستاره و… متفاوت است و با زنجیرهای نازک به ناخن متصل می شود.

آلرژی به چسب های ناخن مصنوعی:

آلرژی به چسب هایی که برای گذاشتن ناخن های مصنوعی روی ناخن مورد استفاده قرار می گیرد، در بیشتر خانم ها مشاهده می شود. در صورت بروز عوارض مذکور، باید از داروهای ضد حساسیت که اکثرا کورتون های موضعی هستند برای بهبودی استفاده شود. چسب هایی که برای استحکام ناخن های مصنوعی به کار می رود بعد از مدتی باعث ایجاد عوارض در مصرف کنندگان می شود. از این عوارض می توان به خالی شدن ناخن های طبیعی، سوراخ شدن، چروکیده و شکننده و بد رنگ شدن آنها اشاره کرد که امکان باقی ماندن آن تا آخر عمر روی ناخن های فرد وجود دارد.

در صورتی که عمل کاشت ناخن به طور بهداشتی و مناسب انجام نشود عفونت های قارچی را در افراد افزایش می دهد. همچنین به دلیل این که پوست کنار ناخن در بعضی از مواقع دچار خونریزی می شود و ابزار کار را آلوده می کند، در صورت عدم رعایت بهداشت، احتمال انتقال بیماری های ویروسی همچون ایدز و هپاتیت افزایش می یابد.

از لاک پاک کن های غیر آستونی استفاده کنید:

آستون که اغلب برای پاک کردن لاک از آن استفاده می شود، صفحه های کراتینی ناخن را خرد و شکننده می کند. بهتر است همیشه از لاک پاک کن های غیر آستونی برای پاک کردن لاک ناخن استفاده کنید. فراموش نکنید افرادی که زیاد از لاک استفاده می کنند، ممکن است با مشکلات جدی تری هم روبرو شوند و انتهای ناخن شان پوست پوست و پودری شکل شود.

عوارض مصرف طولانی مدت لاک ناخن:

عوارض مصرف طولانی مدت لاک ناخن عبارتند از زرد رنگ شدن صفحه ناخن که معمولا پس از مصرف یک هفته ای از لاک قرمز رنگ و پاک کردن آن ظاهر می شود و بعد از دو هفته از پاک کردن لاک، خود به خود و بدون هیچ درمانی به حالت اولش برمی گردد. افرادی که نسبت به رزین یا صمغ موجود در لاک زمینه حساسیت دارند ممکن است دچار اگزمای بافت های حاشیه ی صفحه ناخن شوند. مصرف لاک های غیر مجاز می تواند باعث خشک شدن و شکنندگی ناخن شود و عوارض حساسیتی بسیار خطرناکی به جا بگذارد.

منبع: نشریه روز نو شماره یک

 

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند