آموزش شمع باغ

بعد از ظهر و شب زمانی شاعرانه و صلح آمیز است و ما در هر شرایطی که باشیم همواره به منابع متنوعی از نورها احتیاج داریم. شمع نیز یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین منابع نور به شمار می روند که راحت در دسترس هستند و زیبایی خاص خود را دارند.

نمونه هایی از شمع ها که مشاهده می کنید بی رنگ هستند و شامل طبقه بندی گوناگونی از شیشه های مختلف است که در آشپزخانه استفاده می شوند، از جمله لیوان های نوشیدنی، شیشه های خالی شده مربا و گلدان های پایه بزرگ. هنگامی که شمع می سازید می توانید با اضافه کردن چند قطره عطر و مایع دافع حشرات، باعث دور کردن حشره های مزاحم شوید و از داشتن یک بعد از ظهر صلح آمیز اطمینان یابید.

شمع بی رنگ:

وسایل مورد نیاز:

۱- پارافین جامد معمولی یا کریستالی

۲- اسید استیرین

۳- فتیله نایلونی

۴- شیرجوش کهنه

۵- یک ظرف اضافه محتمل گرما مثل ماهیتابه

۶- مداد یا میله باریک

۷- یک سوزن بافتنی بزرگ یا مشابه آن

۸- ظروف شیشه ای

۹- تکه های فلزی کوچک و گرد

۱۰- انبردست یا دم باریک

روش ساخت:

۱- همه وسایل را آماده کنید و آنها را کنار هم روی یک تکه روزنامه که بر سطح میز پهن کرده اید قرار دهید.

۲- ظروف شیشه ای را داخل یک ظرف آب گرم قرار داده، همه را روی گاز با حرارت ملایم قرار دهید و آنها را رها کنید، تا زمانی که پارافین به حالت مایع درآمد و ذوب شد، بتوانید داخلشان را پر کنید. مطمئن شوید که آب داخل ظروف نرود.

۳- به اندازه کافی پارافین جامد و اسید استیرین را به آهستگی در شیر جوش ریخته، آن را در داخل ظرف بزرگ تر دیگری که آب در آن است بگذارید، در این صورت حرارت به شکل غیر مستقیم و ملایم است. ( به روش بن ماری)

۴- به اندازه عمق ظرف موردنظر، تقریبا ۵ سانتی متر بیشتر، از نخ فتیله جدا کنید. تکه های گرد فلزی را به عنوان وزنه به کار می بریم.

۵- تکه های فلز نگهدارنده را به آخر فتیله متصل کنید و زائده آن را به وسیله دم باریک بپیچانید تا نخ فتیله محکم شود.

۶- وزن این تکه های کوچک فلزی، کمک خواهد کرد که نخ فتیله در موقعیت درست و صحیحی قرار گیرد.

۷- هنگامی که پارافین ذوب شد، آن را تقریبا تا دمای ۱۵۸ درجه فارنهایت و یا ۷۰ درجه سانتی گراد سرد کنید. ماده خوشبویی مانند عطر یا مواد دافع حشرات را با ملایمت در آن ریخته و تکان دهید.

۸- فتیله را همان گونه که بالای ظرف آویزان است نگه دارید. مخلوط پارافین و اسید استیرین ذوب شده را در ظروف شیشه ای گرم شده بریزید.

۹- انتهای بالای نخ فتیله را به مداد یا یک میله باریک گره بزنید.

۱۰- هنگامی که پارافین سرد شود، سطح آن به طور متوسط کاهش می یابد. برای جلوگیری از این اتفاق،میانه شمع را هر ۱۰ دقیقه با وسیله ای مناسب، مثل سوزن بافتنی، تحریک کنید. بعد از گذشت تقریبا یک ساعت، سطح موم گداخته بالاتر می آید.

۱۱- زمانی که پارافین سخت شد، فتیله آن را تا اندازه لازم کوتاه کنید.

منبع: نشریه ایران آذین شماره ۱۳۱

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند