بهترین روش برای رهایی از موهای زاید چیست؟

برطرف کردن موهای زاید برای خانم ها دغدغه محسوب می شود، چرا که آنها به دنبال داشتن پوستی زیبا و تمیز هستند و به همین خاطر همواره محصولات مختلف را امتحان می کنند تا ببینند کدام یک با پوست شان سازگاری بیشتری دارد و عوارض کمتری را از خود به جای می گذارد.

موم  

     

موهای کوتاه، نازک، بلند یا ضخیم فرقی نمی کند، موم گرم به راحتی مو را از ریشه بیرون می کشد و از آن می توانید برای برداشتن موهای زاید زیر بغل، پا و دست استفاده کنید. اپیلاسیون به وسیله موم کمی دردناک است و اگر در شرایط غیر بهداشتی انجام شود، جوش و التهاب پوستی به همراه دارد. تجربه نشان داده است پس از اپیلاسیون با موم، موها دیرتر رشد می کنند و تا حدودی از زبری و ضخامت آنها کاسته می شود. لیکن استفاده مداوم از موم ها باعث افتادگی و شل شدن پوست می شود. استفاده از موم برای کسانی که کم خونی یا واریس دارند توصیه نمی شود، زیرا گرما در این گونه افراد موجب منبسط شدن رگ های خونی و هماتوم ( تراوش و تجمع موضعی خون ) می شود. پیش از انجام اپیلاسیون با موم، حتماً حمام کنید تا سلول های مرده از بدن جدا شود و موهای زیر پوستی بیرون بیاید. قبل از اپیلاسیون، پوست باید خشک و تمیز باشد. در صورتی که قسمتی از موم روی پوست باقی بماند، دستمالی را به روغن مخصوص ضد باکتری آغشته کنید و روی آن بمالید تا پاک شود. کسانی که تحت درمان با داروهای لایه برداری مانند ترتینوئین و ایزو ترتینوئین هستند به دلیل اینکه پوست شان راحت تر دچار پارگی و شکنندگی می شود، بهتر است از موم مخصوصاً در مناطق مبتلا به زگیل، مولوسکوم، عفونت های قارچی و باکتریال، خال یا پوست تحریک شده، شکافدار و آفتاب سوخته استفاده نکنند.

کرم های موبر

وقتی ازکرم های موبر برای اپیلاسیون استفاده می کنید، رشد موها به نسبت استفاده از موم، سریع تر ولی به نسبت تیغ، کند تر می شود. PH قلیایی کرم های موبر به کراتین مو صدمه می زند وآن را متلاشی می کند، اما به ریشه صدمه نمی رساند. تقریباً هر هفته باید از کرم های موبر استفاده کنید تا از شر موهای زاید در امان باشید. پیش از آنکه به حمام بروید، مقداری از این کرم ها را روی سطحی از بدن که خشک و تمیز است بمالید و بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده کرم چند دقیقه صبر کنید. سپس کرم را بشویید، خشک کنید و مقداری آبلیمو روی پوست بمالید. آبلیمو جلوی التهاب و قرمز شدن پوست را می گیرد. در عین حال می توانید از محلول شیر و آب یا روغن های تغذیه کننده پوست استفاده کنید. به هیچ عنوان از مایعات الکلی مانند دئودورانت ها، بعد و قبل از اپیلاسیون استفاده نکنید. حتماً پیش از استفاده از کرم های موبر آن را روی قسمتی از دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید نسبت به آن آلرژی ندارید.

اسپری های موبر

اسپری های موبر هم شرایطی مانند کرم های موبر دارند. با این تفاوت که اسپری های قوی موبر ممکن است باعث سوختگی و لک بدن شوند.

جلبک و وکس

این روزها موم دریایی با عنوان وکس و جلبک به بازار آمده است. این محصولات خاصیتی شبیه به موم دارند اما در انتخاب آنها باید دقت کرد، چرا که اگر از برند شناخته شده نباشند، ممکن است باعث بروز مشکلات پوستی و عفونت شود. دلیل این امر این است که این جلبک ها از سطح دریا جمع آوری می شود.

تیغ

تیغ بهترین وسیله پاک کردن سریع بدن از موهای زاید است، به ویژه برای افرادی که پوستی حساس دارند. تیغ های برقی و دستی هر دو کارآمد هستند.  در صورتی که تیغ را برای اپیلاسیون انتخاب می کنید تنها کافی است هر دو روز یک بار یک دوش ۱۰ دقیقه ای بگیرید تا پوست شما نرم شود. سپس با مقداری آب صابون، پوست را لیز کنید تا تیغ به راحتی روی آن حرکت کند و آن را از مچ پا به سمت زانو بکشید. تیغ، ساقه ی مو را درست هم سطح لایه اپیدرم پوست قطع می کند. در حال حاظر، تیغ هایی وارد بازار شده است که لایه نازکی ژل نرم کننده دارد تا به پوست آسیب نرسد. با این حال پیشنهاد می شود در کنار آن، از صابون یا ژل های نرم کننده هم استفاده کنید. توجه داشته باشید، گرچه تیغ وسیله ای سریع و آسان است ولی رشد و ضخامت موها پس از مدتی کمی افزایش می یابد، بنابراین استفاده از این روش برای دست و صورت توصیه نمی شود. پس از اپیلاسیون با تیغ هرگز از دئودورانت روی پوست استفاده نکنید.

اپلیدی

دستگاه های اپیلاتور از جمله اقتصادی ترین وسایل هستند. این دستگاه ها به دو دسته تقسیم می شوند، گروهی که تنها ساقه مو را کوتاه می کنند و گروهی که مو را از ریشه در می آورند. عموماً وقتی از دستگاه های اپیلاتوری استفاده می کنید، رویش موها دو تا سه هفته عقب می افتد. از این دستگاه ها روی تمامی قسمت های بدن می توانید استفاده کنید. تنها عیب آنها این است که باعث بوجود آمدن جوش های ریز روی پوست های حساس می شوند و اگر چه موهای بسیار ریز را می گیرند، ولی به مرور زمان موجب رویش موهای زیر پوستی می شوند.

توجه داشته باشید قبل از اپیلاسیون با دستگاه های اپیلاتور، یک دوش آب گرم بگیرید تا پوست نرم شود. بهترین زمان برای اپیلاسیون، بعد از ظهر است تا التهابات احتمالی پوست در طول شب فروکش کند. قبل از اپیلاسیون با دستگاه های اپیلاتور مطمئن شوید چربی، کرم یا بقایای آرایش از روی نقاطی که می خواهید اپیلاسیون کنید، کاملاً تمیز و برداشته شود.بعضی مواقع موهای نازکی که به سمت عقب رشد می کنند، به سطح پوست نمی رسند و زیر پوست رشد می کنند . برای پیشگیری از چنین مواردی می توانید از دستکش ماساژ ( کیسه مخصوص حمام ) با پیلینگ بدن استفاده کنید. این کار سلول های مرده پوست را از بین می برد، به طوری که موهای نازک به راحتی می توانند به سطح پوست بیایند و به وسیله اپیلاتور برداشته شوند. برخلاف تیغ که پس از استفاده از آن موها ضخیم و رشد آنها سریع تر می شود، آزمایش های پوست شناسی نشان داده است استفاده از اپیلاتور این مشکل را به وجود نخواهد آورد.

موچین

موهای ابرو و موهای زبر و کوتاه را می توان به وسیله موچین اپیلاسیون کرد. رشد موها بعد از انجام اپیلاسیون نرمال خواهد بود.

نخ بند

اپیلاسیون به وسیله نخ که آن را اصطلاحاً بند انداختن می گویند، یکی از روش های سنتی و بومی ایران است. در این تکنیک، رشد موها کند تر از تیغ صورت می گیرد. نخ اصلاح را باید به مدت ۲۰ دقیقه در محلول رقیق شده دتول قرار داد تا ضد عفونی شود. بند انداختن غیر بهداشتی پوست را تحریک می کند و اغلب باعث ایجاد جوش و التهابات پوستی می شود.

برای جلوگیری از التهابات پوستی قبل از اپیلاسیون با نخ، دست ها را با آب و صابون بشویید، صورت را به وسیله تونیک تمیز کنید و بعد از خاتمه کار، از کرم ضد حساسیت استفاده کنید.

منبع: نشریه روز نو شماره ۱

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند