مو قشنگ می مانید اگر…

دانشمندان به آقایان می گویند چه کارهایی خطر طاس شدن را در آنها بالا می برد.

بازاریاب نشوید

هر شغلی به دلیل سختی هایش، مشکلی را به همراه می آورد. پشت میز نشین ها دیسک کمر می گیرند، معلم های همیشه ایستاده واریس و براساس آخرین تحقیقات، کسانی که شغلشان بازاریابی یا فروشندگی است، طاس می شوند. محققان سال هاست به دنبال راهی برای پیشگیری از این بیماری بی درمان می گردند و بالاخره دریافتند بیش از نیمی از مردانی که در مشاغل فروشندگی و بازاریابی کار می کنند، به خاطر شرایط شغلیشان دچار ریزش مو و کم مویی می شوند.

به گفته دیلی اکسپرس نظرسنجی های آنها نشان داده ۶۰ درصد فروشندگان انگلیسی با طاسی دست و پنجه نرم می کنند. این مردان فکر می کنند ساعات کار طولانی و فشاری که شغل فروشندگی به آنها می آورد دلیل اصلی ریزش مویشان است و آنها می گویند با گذشت ۴ تا ۵ سال بعد از قبول کردن این شغل، موهای سرشان کمتر و کمتر شده است.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن نه تنها نفس تان را از شما می گیرد بلکه موهایتان را هم روز به روز کمتر می کند. این ادعایی است که محققان تایوانی مطرح می کنند. آنها در تحقیقات خود دریافته اند سیگار کشیدن به فولیکول های مو آسیب می زند و همچنین در مسیر حرکت خون و هورمون ها در پوست سر اختلال ایجاد کرده یا تولید هورمون استروژن را افزایش می دهد. از نظر آنها تمامی این دلایل که براساس وضعیت فرد می تواند در بدن او ایجاد شود، می تواند باعث طاسی و کم مویی فرد شود.

حواستان به هورمون ها باشد

از آنجا که حدود ۸۰ درصد مردان تا ۷۰ سالگی بخشی از موهایشان را از دست می دهند، محققان تلاش کردند دلیل اصلی این ریزش موی شایع را کشف کنند. محققان می گویند آدم های طاس کاملا بی مو نیستند بلکه موهایشان آنقدر ضعیف شده که به چشم نمی آید. آنها معتقدند موی همه افراد می ریزد و دوباره درمی آید اما فرق آدم های طاس این است که موی سرشان آنقدر باریک و کوتاه و ظریف درمی آید که گاهی حتی با چشم غیرمسلح هم دیده نمی شود.

تحقیقات نشان داده هورمون تستوسترون مردانه در کنار عوامل ژنتیک می تواند باعث طاسی سر شود. درواقع این هورمون فولیکول های مو را به شدت کوچک می کند و باعث می شود فرد طاس به نظر برسد.

لوبیا، سالمون و سبزیجات تیره بخورید

لوبیا و عدس ازجمله حبوباتی هستند که باید در رژیم غذایی تان بگنجانیدشان. لوبیا نه تنها پروتئین بالایی دارد بلکه به خاطر آهن، روی و بیوتینش تاثیر مثبتی روی رشد موها گذاشته و نمی گذارد دچار ریزش مو شوید. پژوهشگران توصیه می کنند که هفته ای سه فنجان از این حبوبات را مصرف کنید و البته خوردن سبزی هایی که رنگ تیره دارند را هم فراموش نکنید. اسفناج، کلم بروکلی و برگ چغندر را فراموش نکنید. چرا که این سبزی ها سرشار از ویتامین های A و C هستند می توانند به فولیکول های مو جان دهند.

ماهی سالمون هم که منبع غنی ای از امگا ۳ و اسیدهای چرب است و همچنین مقدار زیادی ویتامین B12 را در خود دارد، می تواند پیشنهاد خوبی برای جلوگیری از ریزش موها و مبتلا شدن به کچلی باشد.

طلاق نگیرید

جدایی عاطفی، چه به علت طلاق باشد و چه به دلیل از دست دادن همسر، می تواند زن ها را کچل کند. پژوهشگران علوم پزشکی می گویند زنانی که بعد از یک تجربه عاطفی یا چند سال زندگی مشترک، دوباره تنها شده اند، بیشتر از زنان دیگر به کم مویی یا حتی طاسی دچار می شوند. از نظر آنها طلاق مردان را هم تحت تاثیر قرار می دهد اما اثر این اتفاق مثل روی موی آنها خودش را نشان نمی دهد؛ البته گذشته از چنین شکست عاطفی ای، سن و ژنتیک هم در کم مو شدن زنان بی اثر نیست اما طلاق بیشتر از عوامل دیگر می تواند باعث ریزش مو در زنان شود یا حتی ضخامت موهای آنها را به شکل قابل توجهی کمتر کند. گذشته از این اتفاق، کمبود بیش از حد آهن، روی، اختلال در ترشح هورمون تیروئید یا حتی نوسانات هورمونی و افزایش هورمون های مردانه در بدن زنان هم می تواند آنها را کم مو کند.

خوش به حال طاس ها

مردهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی موهای سرشان کمتر و کمتر می شود، خوشحال باشند زیرا این آسیب ظاهری می تواند به نفع سلامت شان تمام شود. محققان می گویند این دسته از کم موها، کمتر از دیگران به سرطان پروستات مبتلا می شوند.

به گزارش بی بی سی، محققان توانسته اند مقادیر زیادی از هورمون مردانه تستوسترون را در بدن مردانی که موهایشان را در اوان جوانی از دست داده بودند، پیدا کنند و این اتفاق می تواند باعث شود این افراد در میان سالی ۲۹ تا ۴۹ درصد کمتر از دیگران با خطر سرطان پروستات رو به رو شوند.

منبع: نشریه سیب سبز شماره ۶۸  

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند