یک رژیم غذایی ایده آل

هنگام تجویز یک رژیم غذایی برای کاهش وزن ابتدا باید تن سنجی انجام شود. به عبارتی قد و وزن بیمار اندازه گیری می شود، همچنین با اندازه گیری مچ دست، دو ران وشکم مشخص می شود که فرد دارای چه نوع از استخوان بندی ( درشت- ریز- متوسط ) است. بر اساس این داده ها شاخص توده بدن (BMI) و اضافه وزن تعیین می شود.

آزمایش خون نیز در بهبود تنظیم یک رژیم غذایی کمک کننده است تا بیمار به کم خونی و… مبتلا نشود. سپس باید از فرد یک یادآمد ۲۴ ساعته خواست. یادآمد ۲۴ ساعته به معنای بررسی عادات غذایی فرد و محاسبه میزان دریافت انرژی طی یک روز است. بعد از محاسبه انرژی غذایی یک روز معمولا باید بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو کالری از آن کاست.

رژیم غذایی مناسب باید دربرگیرنده هر شش گروه غذایی مورد نیاز بدن باشد تا بدن دچار کمبود مواد ریزمغذی نشود. بهترین کاهش وزن برای هر فرد بین نیم تا یک کیلو در هفته است. درغیر این صورت اگر کاهش وزن بیشتر شود معمولا آب بدن کم می شود و عضله ها تحلیل می رود.

درمواردی که انرژی غذایی زیاد پایین آورده می شود بهتر است از مکمل مولتی ویتامین استفاده شود. براساس روند کاهش وزن بهتر است ماهی یک بار رژیم غذایی توسط پزشک کنترل شود.

منبع: نشریه روز نو شماره یک

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند