تگرا چیست؟

پردازنده های تگرا، محصول Nvidia، از سری پردازنده هایی هستند که برای دستگاه های همراه مانند گوشی های هوشمند، PDA، تبلت و … طراحی شده اند. تگرا شامل واحد پردازش مرکزی ARM، واحد پردازش گرافیکی، کنترلگر حافظه، پل جنوبی و شمالی ( دو تراشه اصلی در مادربورد که وظائف خاصی بر عهده دارند) در یک پکیج کامل است. این سری بر مصرف انرژی کم و کارآیی بالا برای پخش صدا و تصویر تاکید دارد.

اولین دستگاهی که از تگرا استفاده کرده HD Zune مایکروسافت در سال ۲۰۰۹ بود. بعد سامسونگ M1 هم از این پردازنده استفاده کرد. اولین تلفن همراه با پردازنده های تگرا هم KIN مایکروسافت بود؛ اولین این گوشی فروشگاه نرم افزارهای جانبی نداشت و قدرت واقعی این پردازنده هیچ گاه آشکار نشد. سال ۲۰۰۹ Nvidia و شکت اپرا توافق کردند که نسخه ای از اپرا ۹/۵ را برای ویندوز موبایل و ویندوز CE ارائه کنند که با تغییرات و بهینه سازی ها، قدرت این پردازنده را بیشتر نشان بدهد و در نمایش صفحات وب سرعت بیشتری داشته باشد.

در سال ۲۰۰۹ و در کنگره جهانی موبایل، شرکت  Nvidia نسخه ای از اندروید گوگل که با پردازنده تگرا کار می کرد را به نمایش گذاشت. بعد نسل دوم این پردازنده که تگرا ۲ نام دارد و به طور رسمی از اندروید پشتیبانی می کند، معرفی شد و در نهایت پردازنده چهار هسته ای تگرا۳ در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. در آزمایش های مقایسه ای بین دو پردازنده تگرا ۲ و ۳، جهش های بسیار بزرگی دیده می شود. تگرا ۳ به مراتب از نسل قبلی خودش قوی تر بود. به طوری که حتی Nvidia ادعا کرد تگرا ۳ از یک پردازنده  Core 2 Due اینتل هم قوی تر است. Nvidia برای اثبات ادعایش نتایج یک مقایسه را منتشر کرد. بعد ها تحقیقات اثبات کرد که در این مقایسه، که بین یک تگرا ۳ و Core 2 Due انجام می شد، در تنظیمات کامپایل دستکاری صورت گرفته بود. کدی که با پردازنده تگرا اجرا شده بود، با یک نسخه مدرن GCC و با تنظیمات بهینه کامپایل شده بود اما کدی که با Core 2 Due اجرا شده بود با یک نسخه GCC مطلق و بدون بهینه سازی اجرا شده بود. وقتی کد اینتل با همان تنظیمان بهینه و همان Flagهای کد اجرا شده با تگرا، اجرا شد، اینتل به مراتب سریع تر از تگرا بود. نام گذاری این پردازنده ها هم برای خود داستان جالبی دارد. اسم سری های مختلف پردازنده های تگرا برگرفته از قهرمانان کتاب های کمیک است؛ برای مثال Kal-E1 از سوپرمن، Wayne از بتمن و Stark از Iron Man.

نکته جالب درباره این پردازنده ها این است که تگرا فقط در دستگاه های همراه مادبورد ندارد. در ژانویه ۲۰۱۲ شرکت آئودی اعلام کرد؛ پردازنده های تگرا ۳ را برای سیستم های داخل اتومبیل ها و تجهیزات نمایش دیجیتالش برگزیده است. این پردازنده در سال آینده در تمام خطوط تولید آئودی استفاده خواهد شد.

منبع : ویژه نامه دیجیتال دانستنی ها

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند