تغذیه مناسب برای سلامت مو

اکثر مردها و بسیاری از زنان با بالا رفتن سن دچار ریزش مو می شوند. کارشناسان کتابخانه ملی پزشکی آمریکا می گویند:« علل ریزش مو می تواند به افزایش سن، عوامل وراثتی و یا تغییرات هورمونی مربوط باشد. البته ریزش ناگهانی مو اغلب ناشی از عوامل مختلفی شامل استرس جسمی یا احساسی است».

بنابراین گزارش، برخی از مواد غذایی تاثیر مهم و بیشتری در سلامت موها دارند. برای مثال پروتئین، اساس و پایه نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن و پوست است و در مواد غذایی مثل مرغ و ماهی و گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به وفور یافت می شود. این ماده حیاتی در مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، ماکارونی و حتی سبزی ها نیز به میزان کمی موجود است.

شیر و لبنیات هم منابع غنی از کلسیم، منیزیم و پروتئین هستند.همچنین مصرف ویتامین های گروه B یکی از راههای درمان ریزش مو است. منابع غذایی غنی از این ویتامین شامل جگر، موز، مغز آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک و غلات سبوس دار هستند.

آنتی اکسیدان ها نیز در حفظ سلامت موها بسیار موثر هستند که بیشتر در هویج، اسفناج پخته و کدو یافت می شوند. بیشتر میوه ها و سبزی ها منابع غنی از آنتی اکسیدان ها هستند.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که اثر مخرب رادیکال های آزاد را در بدن خنثی می کنند و همچنین موجب ساخته شدن تارهای جدید مو و استحکام آنها می شوند. علاوه بر اینها، اسیدهای چرب امگا-۳ و امگا-۶ نقش مهمی در حفظ سلامت مو و جلوگیری از خشکی،شکستگی، خارش و شوره سر و درنهایت پیشگیری از ریزش مو دارند.

منبع: نشریه دنیای تغذیه شماره ۱۱۵

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند