چرا کارت های بانکی امن نیستند؟

ماجرای نشت اطلاعات بانکی از شرکت انیاک باز بحث امنیت کارت های اعتباری را داغ کرده است. در این جا برایتان توضیح داده ایم که کارت های اعتباری فعلی چکونه کار می کنند.

  •  کارت های مغناطیسی :

کارت های بانکی که غالباً در ایران استفاده می شود، یکی از انواع کارت های مغناطیسی است. کارت مغناطیسی، کارت هایی از جنس pvc هستند که چند لایه نوار مغناطیسی را در خود پوشش داده اند، کاربرد های اولیه ذخیره اطلاعات روی نوار مغناطیسی به نوارهای کاست قدیمی بر می گردد که روی آن موسیقی ضبط می شد. البته ساختار کارت ها دقیقاً به همان سادگی نیست. مهم ترین تفاوت آن، استانداردهایی است که برای کد کردن اطلاعات روی کارت مغناطیسی تدوین شده است که در بسیاری از این کارتها رعایت می شود.

  • چرا از این کارت ها استفاده می شود؟

از مزایای این کارت می توان به قیمت بسیار مناسب، دستگاه های کارتخوان ارزان قیمت و تماسی بودن آنها اشاره کرد. از طرفی هم این کارت ها با قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی به سادگی اطلاعات ذخیره شده را از دست می دهند.

  • چقدر اطلاعات روی کارت ضبط می شود؟

هر کارت مغناطیسی سه ردیف نوار مغناطیسی دارد که عرض هر سه برابر ۱۱۰/۰ اینچ است. ردیف اول توانایی ذخیره ۱۹ رقم و ردیف دوم توانایی ذخیره ۱۶ رقم را دارد. شماره کارت های بانکی نیز معمولاً ۱۶ تا ۱۹ رقم هستند!

  • راحت خوانده می شوند.

اطلاعات ذخیره شده در این نوارهای مغناطیسی به راحتی قابل خوانش هستند. معروفترین ریدرهای این کارت ها عابربانک ها، دستگاه های کارتخوان هستند و سخت افزار مورد نیاز برای خواندن اطلاعات از روی کارت نیز چندان پیچیده نیست. تقریباً هر دستگاهی که توانایی خواندن تویزهای روی نوارهای مغناطیسی را دارد، می تواند اطلاعات روی آن را بخواند. حتی هد یک ضبط صوت! البته این کار به سادگی انجام نمی شود.

  •  کارت ها چگونه کار می کنند؟

از این کارت ها برای عملیاتی استفاده می شود که عملیات روی کارت ذخیره نمی شود. از این رو نرم افزارهایی که از این کارت ها صرفاً برای تایید هویت استفاده می شود و نیازی به نوشتن اطلاعات جدید روی کارت ندارند، می توانند از این کارت ها استفاده کنند.

  •  ویزا کارت ها چگونه کار می کنند؟

این کارت ها نیز از سه ردیف مغناطیسی تشکیل شده است. البته بسیاری از کارت های بانکی بین المللی مانند ویزا کارت اصلاً ردیف سوم را نمی خوانند. گاه فقط ردیف اول خوانده می شود و گاهی هم در صورت ناخوانا بودن ردیف دوم.

  •  چه اطلاعاتی روی کارت ثبت می شود؟

در ردیف اول تمامی اطلاعات مورد نیاز برای یک تراکنش بانکی وجود دارد و معمولاً نیازی به ردیف دوم نیست. بیشتر اطلاعات در ردیف اول ذخیره شده از جمله اطلاعات متنی که شامل نام صاحب کارت می شود. اطلاعات ردیف اول شامل شماره کارت که روی بدنه کارت نیز درج شده، نام صاحب حساب، تاریخ انقضاء، کد سرویس و داده های احتیاطی مثل cvv (یا موارد مشابه ) می شود. و البته نکته مهم اینجاست که این اطلاعات را به سادگی هر چه تمام تر می توان خرید.

  •  دزد ها چگونه حساب ما را خالی می کنند؟

همانطور که اطلاعات روی کارت به سادگی قابل خوانش است، نوشتن آن روی کارت های جدید نیز بسیار ساده است. کلاه برداران می توانند با لحظه ای غفلت شما با دستگاه های ارزان قیمت اطلاعات کارت شما را کپی کنند از این جهت امنیت این کارت ها بسیار پایین است و به جای آنها باید از نسل جدیدی از کارت ها که اطلاعات را در چیپ های مخصوص ذخیره می کنند، استفاده کرد. برای همین است که توصیه می شود هنگام خرید کارت را به فروشنده ندهید . خودتان آن را روی دستگاه بکشید و رمز را وارد کنید.

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند