توصیه های غذایی ویژه آقایان

عادات غذایی باعث به وجود آمدن یا از بین رفتن عفونت پروستات نمی شود، اما در کل یک رژیم مغذی می تواند بدن شما را در برابر عفونت ها مقاوم کند . در اکثر مواقع مشکلات حاد و ناگهانی پروستات با داروها و تغذیه متعادل و تغییرات رفتاری حل می شوند .

 

پروستات یک غده در اندام تناسلی آقایان است. این غده مجرای عبور ادرار و منی را در آقایان احاطه کرده است. بنا به گفته مدلاین پلاست، هر چیزی که باعث عفونت ادرار شود می تواند عفونت پروستات نیز ایجاد کند. علائم عفونت پروستات عبارتند از درد، التهاب و مشکل در دفع ادرار. تغذیه سالم وقتی با درمان دارویی همراه شود می تواند از این علائم پیشگیری کند یا آنها را کاهش دهد.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید :

اجتناب از موادی نظیر کافئین، الکل و غذاهای تند می تواند علائم مربوط به عفونت پروستات را کاهش دهد. منابع اصلی کافئین شامل قهوه، انواع نوشابه، چای سیاه، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات، آبنبات ها و بستنی های قهوه است. سالسا، فلفل های تند، سس های تند و غذاهای تند آسیایی و مکزیکی نیز می توانند سوزش را افزایش دهند.

غذاهای مفید :

میوه ها و سبزیجات از بهترین منابع آنتی اکسیدان از جمله ویتامین C و بتا- کاروتن هستند. این مواد در مقاومت بدن در برابر بیماریها موثر هستند. پزشکان پیشنهاد می کنند مردانی که دچار عفونت ادرار شده اند، ویتامین C بیشتری مصرف کنند. فلفل دلمه ای، مرکبات، گوجه فرنگی، توت فرنگی و کیوی سرشار از ویتامین C هستند.

ماهی هایی نظیر سالمون حاوی اسید های چرب امگا- ۳ هستند؛ این چربی های مفید به کاهش التهاب کمک می کنند. برای بهبود سطح انرژی و داشتن تغذیه ای سالم تر از موادی چون جو دو سر، برنج قهوه ای، ذرت و جو استفاده کنید. نوشیدن روزانه آب کافی نیز مهم است.

مکمل ها :

خیلی از آقایان از مکمل ها و داروهای گیاهی استفاده می کنند اما سود رسانی این مواد هنوز به اثبات نرسیده است. مرهم های گیاهی که برای مشکلات پروستات از آنها استفاده می شود، دارای کوئرستین هستند. این ماده در پیاز و چای سبز به وفور یافت می شود. مکمل های مورد استفاده در این زمینه ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی ( مثل ویتامین های E و D و نیز مواد معدنی سلنیوم و روی ) هستند. با وجود اینکه این مواد مغذی برای بدن ضروری و مفید هستند اما تامین آنها از این راه می تواند مشکلات جانبی به وجود آورد وبرای سلامتی خطرناک باشد. برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی و سلامت خود قبل از مصرف مکمل ها با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنید.

منبع : نشریه دنیای تغذیه.

مجله خبری

متولد چه ماهی هستی ؟

فال روزانه فروردین
فروردین
فال روزانه اردیبهشت
اردیبهشت
فال روزانه خرداد
خرداد
فال روزانه تیر
تیر
فال روزانه مرداد
مرداد
فال روزانه شهریور
شهریور
فال روزانه مهر
مهر
فال روزانه آبان
آبان
فال روزانه آذر
آذر
فال روزانه دی
دی
فال روزانه بهمن
بهمن
فال روزانه اسفند
اسفند