پشم شیشه به زبان لاتین glass woolیا فایبرگلاس ( fiberglass)نام دارد. مواد عایقی که از الیاف های ریز حدوداً6 الی 7 میلی متری شیشه در دمای 1450 درجه سانتیگراد تولید می شود. الیاف های شیشه از ...


پشم شیشه چیست ؟ انواع و معایب پشم شیشه

پشم شیشه

پشم شیشه به زبان لاتین glass woolیا فایبرگلاس ( fiberglass)نام دارد. مواد عایقی که از الیاف های ریز حدوداً6 الی 7 میلی متری شیشه در دمای 1450 درجه سانتیگراد تولید می شود. الیاف های شیشه از شیشه های بازیافتی شن ، ماسه ، سیلیس ، بوراکس و انواع افزودنی های ساخته می شوند. تولید پشم شیشه یک سیستم پیچیده باعث می شود هوا در میان الیاف ها به دام بیفتد و خواص عایق به خود بگیرد .

مواد اصلی تشکیل پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه یک عایق سبک و قدیمی ترین عایق الیافی و پر استفاده ترین عایق دنیا است که خواص عایقی حرارتی ، برودتی و صوتی دارد. از آلودگی صدا کم می کند و در مصرف سوخت مصرفه جویی می شود و مانع از خروجی انرژی گرمایی و سرمایشی می شود. محصولات انواع پشم شیشه تا 40 درصد باعث کاهش سوخت می شود.

روش تولید الیاف شیشه توسط جیمز اسلیتر بود زمانی که در یک شرکت شیشه سازی کار می کرد پی به تولید ایاف شیشه برد که 45 درصد سیلیس و 20 در صد کربنات سدیم 12در صد فلدسپات 12 درصد دولومیت 4 درصد سنگ آهک 3 درصد با ماریم و 1 در صد سولفات سدیم بود . عایق پشم شیشه یا ایاف های آن از این مواد ساخته می شوند. هر چقدر کیفیت این مواد اغولیه بهتر باشد بر کیفیت الیاف تاثیر می گذارد.

مزیت پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه مانند فلزات رسانت نیست جریان برق از آن عبور نمی کند . مانع از انتقال گرما و سرما می شود. و یک عایق حرارتی و برودتی است.

عایق پشم شیشه نمی سوزد ، غیر قابل اشتعال است و در هنگام آتش سوزی از گسترش آتش جلوگیری می کند.

پشم شیشه دارای ریز گرد است و باعث خارش پوست می شود ولی سرطان زا نیست. گزارشی که سازمان جهانی بهداشت ارائه نموده است پشم شیشه جزو مواد سرطان زا نیست .

پشم شیشه یک عایق حرارتی و برودتی و صوتی شناخته می شود که قیمت ارزانی نسبت به پشم سنگ دارد

به راحتی جابجا می شود و هزینه های حمل آن ارزان است.

عمر طولانی دارد و در برابر انواع مواد شیمیایی مقاوم است.

برش دادن آن راحت و ساده است .شکل پذیر و نصب آن یه سهولت انجام می شود.

در برابر میکروب ها و قارچ ها و حشرات مقاوم است و هیچ نوع مواد غذایی برای رشد هیچ نوع کیاهی وجود ندارد.

یک عایق معدنی و قدیمی که در همه جهان معروف و در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه همیشه با پشم سنگ مقایسه می شود عایق های معدنی که از ضایعات و طبیعی بدست می آیند در درجه حرارت های زیاید تولید می شوند که تمام مواد های خطر ناک آن از بین می رود. شاید به ذهن شما هم برسد که آیا پشم شیشه سرطان زا است؟ آزبست یا پشم شیشه کدام خطر ناک است ؟ آیا پشم شیشه قابل اشتعال است؟ برای اینکه بدانیم کدام عایق های الیافی خطر ناک هستند بهتر است به گزارش سازمان جهانی WHO نگاهی بیندازیم . طبق گزارشات و تحقیقات سازمان بهداشت جهانی پشم شیشه و پشم سنگ مضرات آن در چایی در یک ردیف قرار دارند که هیچ یک سرطان زاز نیستند ور برای انسان خطری ندارند. ولی آزبست در گروه مواد عایق سرطان زا است مانند تنباکو و دود موتور های دیزلی

از معایب پشم شیشه که در عایق کاری خانه ها و دیگر صنعت ها استفاده می شود حساسیت پوست و مشکل تنفسی است که سرطان زا نیستند. و میتوان برای جلوگیری از خارش پوست و تنفسی از دستکش و ماسک استفاده نمود.

کاربرد پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه برای کاربرد های دمای برودتی بین نفی 30 الی 350 درجه سانتیگراد به طور غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد .و اغلب برای عایق بندی تاسیسات و ساختمانها استفاده می شود. برخی از کاربرد های پشم شیشه عبارتند از :

1. عایق بندی لوله های تاسیسات
2. اجاق گاز های فردار و فرهای صنعتی
3. عایق کاری دیوار ها بیرونی و داخلی
4. کاربرد در جلوگیری از آلودگی های صوتی
5. برای پوشش و عایق بتدی کانال های هوا و داکت های صنعتی
6. استفاده در موقع بتن ریزی در زمستان که مانع یخ زدن بتن می شود.
7. برای پوشش سقف سوله ها جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایشی و سرمایشی

انواع پشم شیشه

1. پشم شیشه لوله ای
2. پشم شیشه فله ای
3. پشم شیشه تخته ای یا پانلی ( ورقه ای)
4. پشم شیشه رولی یا لحافی با روکش فویل آلومینیوم

پشم شیشه رولی

پشم شیشه رولی

پشم شیشه رولی یا لحافی که شبیه به پتو ی پشمی است با انواع روکش فویل آلومینیوم، فویل متالایز، کاغذ کرافت و تیشو تولید می شوند.و گاهی هم از توری مرغی جهت نگه داشتن ایاف ها و مقاوم سازی در برابر کشش استفاده می شود. این عایق در عرض 120 سانتیمتر و طول 10 الی 20 متر و در دانسیته های 8 الی 25 کیلوگرم در متر مکعب تولید می شوند. توجه کنید که ضریب هدایت حرارتی این عایق 0.029 الی 0.039 است و نباید در درجه حرارت های زیاد استفاده شود. این عایق از الیافهای ظریق و سبک و سوزنی تولید می شود.

پشم شیشه پانلی یا تخته ای

پشم شیشه پانلی یا تخته ای

پشم شیشه پانلی یا تخته ای یک عایق مکعب شکل که به صورت ورقه ای تولید می شوند. این پانل ها از ضخامت 20 میلیمتر تا 70 میلیمتر در ابعاد های عرض 60 الی 100 سانتی متر و در طول های 100 الی 120 سانتی متر تولید می شوند. از فویل آلومینیوم نیز جهت روکش و پوشش این عایق تخته ای نیز استفاده می شود. فویل مانع از عبور هوا از بین الیاف هامی شود.

پشم شیشه لوله ای یا عایق پیش ساخته لوله

پشم شیشه لوله ای یا عایق پیش ساخته لوله

پشم شیشه لوله ای یک عایق استوانه ای شبیه به لوله که از ضخامت 20 الی 70 میلیمتر و با انواع روکش فویل آلومینیوم و تیشو و کاغذ کرافت تولید می شود و عمده کاربرد آن در عایق کاری لوله های سرد و گرم سیالات می باشد. از کوچکترین سایز لوله از 0.5 اینچ الی 25 اینچ و با ضریب هدایت حرارتی 0.029 تا 0.035 با جذب صوت 0.6 تا 0.9 تولید و به بازار فروش عرضه می شود.

پشم شیشه فله ای

پشم شیشه فله ای مانند پنبه می ماند و برای پر کردن درز های ماند از عایق کاری که دست یابی به آن سخت است مورد استفاده قرار می گیرد. عمده کاربرد آن بیشتر در ساخت قالب ها و انواع سازه های نسوز استفاده می شود.

شرکت های تولید کننده پشم شیشه در ایران

دو کارخانه در ایران مشغول تولید پشم شیشه هستند یکی از قدیمی ترین کارخانه در ایران برند شرکت پشم شیشه ایران با نام تجاری ایزوران است. و شرکت پشم شیشه آریانا پارس که محصولات انواع پشم شیشه را تولید می کنند. پشم شیه آریانا در شهرک صنعتی اشتعهارد و پشم شیشه ایران در شهر شیراز قرار دارد.

قیمت پشم شیشه

قیمت پشم شیشه و محصولات آن معمولاً بر چند عامل بستگی دارد. نوع روکش فویل آلومینیوم و متالایز و انواع محصولات پانلی ، لوله ای ، رولی یا لحافی می باشد اغلب قیمت پشم شیشه رولی یا لحافی فویل دار از سایر محصولات ارزانتر است ودلیل آن چکالی الیاف است که در پشم شیشه فویل دار چگالی بسیار پایین تر از است.

خرید پشم شیشه

برای خرید پشم شیشه می توانید با مراجعه به سایت www.ayeghariya.com مر اجعه کنید و لیست قیمت انواع محصولات پشم شیشه ایران را مشاهده کنید.

مطالب پیشنهادی